Gra pozorów, subtelny dowcip i sytuacyjny komizm

Premiera opery DON PASQUALE prezentem na święta i Nowy Rok od Teatru Wielkiego w Łodzi | 26 grudnia 2020

Teatr Wielki w Łodzi zaprasza do rodzinnego oglądania jednej z najdoskonalszych oper komicznych wszech czasów. Spektakl w reżyserii Michała Znanieckiego pod mistrzowską batutą Maestro Tadeusza Kozłowskiego i z udziałem solistów znanych również z międzynarodowych scen. Najnowszą premierę łódzkiej opery będzie można oglądać w Internecie już od 26 grudnia 2020, czyli od drugiego dnia świąt.

„Don Pasquale" to trzyaktowa opera buffa Gaetano Donizettiego – jedno z najświetniejszych dzieł tego kompozytora, pełne wdzięku, humoru, włoskich melodii i wartkiej akcji.

W rolach głównych wystąpią: jako tytułowy Don Pasquale Dariusz Machej oraz występujący na łódzkiej scenie po raz pierwszy: Aleksandra Kubas-Kruk (Norina), Marcin Bronikowski (Dr Malatesta), Andrzej Lampert (Ernesto), a także solista-adept Teatru Wielkiego w Łodzi Arkadiusz Jakus (Notariusz). Bilety na spektakl online można z łatwością zakupić za pośrednictwem strony operalodz.com za jedyne 12 zł i cieszyć się dostępem do wspaniałej muzyki w wykonaniu zaproszonych solistów i artystów łódzkiej opery.

Dla pięciorga wspomnianych bohaterów kompozytor stworzył pełne blasku, muzycznych i wokalnych perełek dzieło, w którym akcja sceniczna i relacje między postaciami są tak samo zabawne i błyskotliwe, co każda nuta w mistrzowskiej partyturze Donizettiego. Nie ma tu czasu na nudę i odpoczynek od uśmiechu; są – gra pozorów, subtelny dowcip i sytuacyjny komizm.
Wybitny dyrygent Maestro Tadeusz Kozłowski, związany z Teatrem Wielkim w Łodzi niemal od początku swojej kariery, nie szczędzi słów zachwytu nad operą Donizettiego: „Opera ta ma w sobie wiele pięknych melodii oraz dużo subtelnego i wyrafinowanego komizmu. Donizetti napisał ją w ciągu jedenastu dni. To naprawdę zdumiewające, jak można skomponować tak barwną operę w tak krótkim czasie. Rewelacyjna muzyka sprawia nam wszystkim dużo radości" – powiedział Maestro. Po czym dodał : „Jako dyrygent nikogo nie oszczędzam! Cieszę się, że mam tyle siły, by podjąć takie wyzwania".

Jako akcję libretta Giovanni Ruffini wykorzystuje ulubiony, podstawowy schemat nie tylko operowy: miłość starszego opiekuna do młodej kobiety. Tytułowy Don Pasquale to władczy choleryk, pod koniec opery budzący już sympatię publiczności, jednak to pomiędzy głównymi postaciami – Noriną i Malatestą – rozgrywa się akcja.

A jaką wizję na przedstawienie tej barwnej historii miał reżyser Michał Znaniecki?
„Każda opera, oczywiście jeżeli jest dobrze napisana, a taką jest „Don Pasquale", zawsze jest aktualna. Nie trzeba aktorów przebierać w jeansy, żeby na scenie mówiło się o naszych problemach, naszych przywarach i z nas się śmiało. Chciałbym postawić na przedstawienie tej historii w sposób bardzo ludzki, śmieszny, ale też klasyczny, nawiązujący do epoki, metateatralny".

Prezent na Święta i Nowy Rok dla Ciebie i Twoich bliskich.

Spektakl DON PASQUALE premierowo zostanie zaprezentowany online za pośrednictwem platformy live.bilety24.pl już w drugi dzień świąt – 26 grudnia 2020 roku od godz. 18:00 i dostępny będzie do 31 stycznia 2020. Zakupu biletu w cenie 12 złotych można dokonać na stronie www.operalodz.com, gdzie znajdą Państwo również dodatkowe informacje na temat emisji spektaklu.

Przedstawienie zostało zarejestrowane 5 grudnia 2020 roku (w dniu planowanej premiery) przez firmę FiNE ART FiLM.

Realizatorzy:
Kierownictwo muzyczne: Tadeusz Kozłowski
Reżyseria: Michał Znaniecki
Dekoracje, rekwizyty: Luigi Scoglio
Kostiumy: Małgorzata Słoniowska
Reżyseria efektów świetlnych: Dariusz Albrycht
Projekcje: Karolina Jacewicz
Przygotowanie chóru: Maciej Salski

Obsada:
Don Pasquale (bas): Dariusz Machej
Dr Malatesta (baryton): Marcin Bronikowski
Ernesto (tenor): Andrzej Lampert,
Norina (sopran): Aleksandra Kubas-Kruk,
Notariusz (bas): Arkadiusz Jakus

Chór i Orkiestra Teatru Wielkiego w Łodzi

Stworzenie pełnowymiarowego dzieła w czasach pandemii nie należało do najłatwiejszych zadań. Próby, przygotowania, jak i sam spektakl odbywały się przy zachowaniu wszelkich obostrzeń, o czym mówi Michał Znaniecki, reżyser spektaklu:

„Udało się nam zachować wszystkie obostrzenia i pracować z zachowaniem bezpiecznych odległości. Soliści znaleźli się w sytuacjach, które zostały przemyślane pod kątem tego, że pracujemy podczas pandemii. Dekoracja została tak podzielona, że prawie każdy bohater ma swój pokój. Mamy dwie obsady chóru, które nie spotykają się nigdy ze sobą. Orkiestra również pracuje w nowej przestrzeni. Wszystko to jest świeże i zaskakujące również dla artystów, a czy dla widzów?"

To muszą Państwo ocenić sami. Zapraszamy

Wydarzenie na FB: https://fb.me/e/1W7LGPCMG
Bilety oraz dodatkowe informacje: http://www.operalodz.com/DON_PASQUALE,29,363

Bartosz Jakóbczak
Materiał Teatru
21 grudnia 2020

Książka tygodnia

Trailer tygodnia

Film balkonowy
Paweł Łoziński
Czy każdy może być bohaterem filmu? C...