Gra z historią

"Berek Joselewicz" - reż. Remigiusz Brzyk - Teatr Polski we Wrocławiu

W piątek 19 lutego 2010 na Scenie Kameralnej Teatru Polskiego we Wrocławiu odbędzie się prapremiera przedstawienia Berek Joselewicz na podstawie Roku 1794 Zenona Parviego oraz Berka Joselewicza Jakuba Waksmana

Pochodząca z roku 1904 sztuka Zenona Parviego nigdy nie była wystawiana w Polsce po II wojnie światowej. Opowiada zapomnianą dziś historię stworzenia żydowskiego oddziału lekkiej jazdy przez Berka Joselewicza w czasach insurekcji kościuszkowskiej. Jakub Waksman dokonał jej radykalnej przeróbki na musical w języku jidysz, która cieszyła się dużą popularnością w okresie międzywojennym.

Nasze przedstawienie korzysta również z dokumentów historycznych, przepisując nie tyle obie sztuki, co fakty. Historia zawiera elementy na pierwszy rzut oka absolutnie nieprawdopodobne, a jednak po części prawdziwe. Jest rekonstrukcją wydarzeń roku 1794 w konwencji między Bękartami wojny a teatrem pamięci.

Twórcom przedstawienia zależy na przywołaniu naszej zapomnianej dobrej tradycji, próbie odwołania się do mitu Polski wielokulturowej, wieloetnicznej, otwartej na inność i tolerancyjnej. Nie bez znaczenia jest również wybór sceny. Na Scenie Kameralnej Teatru Polskiego we Wrocławiu działał w latach 1949–1968 Dolnośląski Teatr Żydowski. To dobre miejsce do wskrzeszenia mitu wspólnej historii Polaków i Żydów. Wybrane sekwencje spektaklu są grane w języku jidysz (z napisami po polsku). Organicznym składnikiem przedstawienia jest ruch – do współpracy zaprosiliśmy mimów z Wrocławskiego Teatru Pantomimy.

Spektakl przywołuje ważne i trudne tematy, podejmuje grę z historią, śledząc, jak tworzy ona własne mity. Kim dzisiaj jest heroiczny bohater? Co nas łączy i co jest naszą wspólną polsko-żydowską chlubą i powodem do dumy?
Kinga Wołoszyn-Świerk
Materiały Teatru
11 lutego 2010

Książka tygodnia

Pokusa przebaczenia
Oficyna Literacka Noir Sur Blanc
Donna Leon

Trailer tygodnia

700. Krakowski Salon P...
Anna Dymna
W najbliższą niedzielę 23 stycznia, j...