Grają w wakacje

"Next-ex" - reż: Justyna Celeda - Teatr Powszechny w Łodzi

Teatr Powszechny w Łodzi jako jedyny repertuarowy teatr w Polsce gra również w wakacje - na widzów czeka do 18 lipca.

W najbliższym tygodniu zaprasza na spektakl „Next-ex” w reżyserii Justyny Celedy.  Sztuka autorstwa Juliusza Machulskiego zdobyła drugą nagrodę w pierwszej edycji „Komediopisania”, konkursu na współczesny polski tekst komediowy, organizowanego przez Teatr Powszechny w Łodzi w ramach Polskiego Centrum Komedii.

"Next-ex" to współczesna opowieść oparta na obyczajowym obrazku przedstawienia rodzicom nowego narzeczonego córki-jedynaczki. Ta niełatwa konfrontacja w zabawny sposób ujawnia prawdziwe oblicze biorących w niej udział bohaterów. Ojciec rodziny poszukuje idealnego partnera dla swojej „królewny”. Żaden z przyprowadzanych przez nią chłopców nie jest w jego oczach odpowiednim kandydatem do jej ręki, i dlatego każdy, prędzej czy później staje się tytułowym „next-ex”. To podsuwa córce pewien pomysł… Przeprowadzona przez nią mistyfikacja ujawnia jak zgubne mogą okazać się nadmierne ambicje, i że decydującą musi być miłość a nie zdanie innych.

Tekst Machulskiego to utwór na wskroś współczesny, i to nie tylko w warstwie obyczajowej, ale przede wszystkim formalnej. Bohaterowie chowają się za maskami, jednocześnie oceniając innych powierzchownie, trzymają się utartych stereotypów i przyklejają sobie wzajemnie gombrowiczowską gębę. W komedii Machulskiego odnaleźć można również liczne, błyskotliwie realizowane nawiązania do klasycznej komedii fredrowskiej.

(-)
Materiały Teatru
8 lipca 2010

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia