"Grając Fausta" w Grotesce

Figurentheater Wilde&Vogel z Lipska ze spektaklem "Grając Fausta"

W środę o godz. 19 w teatrze Groteska wystąpi grupa Figurentheater Wilde&Vogel z Lipska ze spektaklem "Grając Fausta"

Punktem wyjścia dla opowieści Andreasa Vogla i Charlotte Wilde jest zmęczony stary Faust, który we wspomnieniach wraca do wydarzeń swego długiego życia: paktu z diabłem, cierpień miłosnych, podróży w przestworzach i sabatu. 

W spektaklu - oprócz lalek - grają Michael Vogel i Christoph Bochdansky, towarzyszy im muzyka w wykonaniu Charlotte Wilde.

"To wspaniałe, jak patos Goethego jest bezczelnie ignorowany. Christoph Bochdansky i Michael Vogel, w pełni wykorzystując możliwości swojego ciała, animują groteskowe lalki, m.in. komiczną wiedźmę w czarnym błyszczącym stroju z lureksu (...). Słychać fantastyczne dźwięki, chrapliwe brzęki, potężne huki i wyszukane piski wygrywane na żywo na skrzypcach i gitarze elektrycznej przez Charlotte Wilde. (...) W Grając Fausta nie czuje się żadnego szacunku wobec podniosłych wersów wielkiego poety. Zamiast tego inscenizacja oferuje świetną estetykę - tu urocza okolica" Goethego przedstawiona jest za pomocą nagich gałęzi, na których dygoczą kanciaste, sztuczne kwiaty" - pisał Cord Beintmann w "Stuttgarter Zeitung".

Joanna Targoń
Gazeta Wyborcza Kraków
22 maja 2010

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia