Gramy w zadawanie sobie ran

25. Dyskusyjny Klub Teatralny - "Wyspa Marivaux"

W najbliższą środę o godzinie 22.15 odbędzie się 25. Dyskusyjny Klub Teatralny poświęcony "Wyspie Marivaux". Weźmie w nim udział reżyser Iwo Vedral oraz zespół aktorski. Wstęp wolny. Zapraszamy!

"Wyspa Marivaux", a na niej trzy klasyczne, fascynujące, rzadko lub w ogóle u nas nie grane teksty: Wyspa Niewolników, Spór i triumf miłości. U Marivaux pobrzmiewają echa Shakespeare'a, Goldoniego, Moliera, ma on jednak na tyle własny charakter pisma, że tworzy dzieła oryginalne i osobne. Arlekin niby ciągle bawi, próżne Damy szukają miłości, odważni Kawalerowie wyznają im swoje uczucia, ale bal ewidentnie zmierza ku końcowi. Horyzont staje się zamazany. Zabawa ustępuje bezwzględnemu okrucieństwu i uprzedmiotowieniu. Wyspa jest w stanie wyjątkowym. Gramy w zadawanie sobie ran. Dla rozrywki?

Iwo Vedral o spektaklu: "Świat Marivaux jest pozbawiony molierowskiego dydaktyzmu, konturu społecznej krytyki. Czerpie z bogatej tradycji toposu wyspy z jej newralgiczną rozpiętością pomiędzy arkadyjskim domysłem a rozczarowaniem. Marivaux gubi swoje postaci w nadchodzącej dekadencji. Zaludnia Wyspę zaskakująco współczesnymi wyrzutkami. Nienasycenie, niewolnictwo, uzależnienie, głód - to karty w grze, w której wygraną jest wolność wyboru, a ta okazuje się największą pułapką."

(-)
Materiał Teatru
6 maja 2014

Książka tygodnia

Wybór opowiadań
Świat Książki
Edgar Allan Poe

Trailer tygodnia

„Tootsie" – reż. Magda...
Magdalena Piekorz
„Tootsie" jest to historia opowiadają...