Grand Prix dla Anny Piotrowskiej i Łukasza Pawłowskiego

13. Ogólnopolski Przegląd Monodramu Współczesnego

W niedzielę, 13 września, zakończył się 13. Ogólnopolski Przegląd Monodramu Współczesnego w Teatrze Warsawy. Jak co roku, zjechali na to wydarzenie z całej Polski wielbiciele monodramu i twórcy specjalizujący się w tej specyficznej formie teatralnej. Tegoroczny

Przegląd zaskoczył bardzo wysokim poziomem spektakli, dużą frekwencją publiczności, ale przede wszystkim różnorodnością. Obok klasycznych monodramów kontynuujących chlubną tradycję monodramu polskiego, pojawiły się propozycje korzystające z form takich jak: stand-up czy współczesny performans. Równie zróżnicowana była tematyka spektakli: od klasycznych opowieści opartych na dobrej literaturze, po prześmiewcze pastisze czy muzyczne impresje poetyckie. W tym roku bowiem

Przegląd miał na celu nie tylko zgromadzić najlepsze monodramy z całej Polski, ale również rozszerzyć pojęcie monodramu o nowe techniki, style czy dziedziny. Dlatego Ogólnopolskiemu Przeglądowi w Teatrze Warsawy towarzyszyły warsztaty dramaterapeutyczne „Jaka jest Twoja opowieść", warsztaty fotograficzne z Andrzejem Świetlikiem „Portret Prywatny",  instalacja Monodramy Radiowe Michał Zaidlewicza, a na zakończenie OPMW odbył się autorski koncert Macieja Trifonidisa inspirowany ideą monodramu pt.  "mono_gram".  

Rozpoczęcie i zakończenie 13. Ogólnopolskiego Przeglądu Monodramu Współczesnego uświetniły przedstawienia – laureaci z zeszłego roku „Samospalenie", nagroda aktorska dla Przemysława Bluszcza i „Od przodu do tyłu", spektakl nagrodzony na 12. OPMW Nagrodą Główną.

W ramach samego konkursu zostało pokazane 10. spektakli, z których Jury w składzie: Anna Seniuk, Piotr Ratajczak, Jacek Wakar i przedstawiciel publiczności -Wojciech Balewicz wyłoniło zwycięzców.
Nagrody otrzymali:
- Bartosz Mazurkiewicz za role w przedstawieniu "KONIEC" z Teatru KOD w Dębnowskim Ośrodku Kultury - wyróżnienie aktorskie w wysokości 1000zł
dwie równorzędne nagrody aktorskie w wysokości 2000zł
- Mirosława Żak za rolę w przedstawieniu „WIELCY INNI. JEZUS, GOMBROWICZ, OSIECKA" z Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu
oraz
- Marcela Stańko za rolę w przedstawieniu „CZY RYBY ŚPIĄ?" z Teatru Polskiego w Poznaniu.

- GRAND PRIX w wysokości 6000zł dla najlepszego przedstawienia Przeglądu otrzymali autorzy spektaklu „TONIEJESTPOSTAWARTYSTYCZNA! CZYLI PREMIERY NIE BĘDZIE!" z Fundacji Rozwoju Tańca_Eferte z Warszawy i Teatru Rozbark z Bytomia: Anna Piotrowska i Łukasz Pawłowski.

Za rok Teatr Warsawy planuje kolejny 14. Ogólnopolski Przegląd Monodramu Współczesnego, na który już dziś serdecznie zapraszamy!

Anna Dzięciołowska
Materiał organizatora
14 września 2015
Teatry
Teatr WARSawy

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia