Grand Prix dla Mewy i Tanga

13. Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry - Sopot 2013"

XIII Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry" dobiegł końca. Grand Prix dla najlepszego utworu radiowego zdobyło słuchowisko „Mewa" Borysa Akunina w reż. Igora Gorzkowskiego, a „Tango" Sławomira Mrożka w reż. Jerzego Jarockiego uznano za najlepszy spektakl Teatru Telewizji.

Przez trzy festiwalowe dni, od 1 do 3 czerwca, zaprezentowano 17 słuchowisk oraz 15 spektakli. 3 czerwca wieczorem, na uroczystej gali, nagrodzono autorów najlepszych produkcji radiowych i telewizyjnych.

NAJLEPSZE SŁUCHOWISKA
Jury w składzie: Magdalena Zawadzka – przewodnicząca, Paweł Huelle, Jerzy Limon, Leszek Możdżer, Józef Opalski, przyznało następujące nagrody:
- Grand Prix dla najlepszego słuchowiska – „Mewie" Borysa Akunina: za adaptację i reżyserię – Igorowi Gorzkowskiemu (13000zł); za realizację akustyczną – Andrzejowi Brzosce (5000zł); za muzykę – Piotrowi Tabakiernikowi (2000zł). Grand Prix w wysokości 20000 zł ufundował Prezes Zarządu Polskiego Radia S.A. Słuchowisko zostało zgłoszone przez radiową Dwójkę i to na jej antenie zabrzmi już w najbliższą sobotę, 8 czerwca o godz. 22.00.
- Nagrodę za reżyserię słuchowiska „Prorok Ilja" według dramatu Tadeusza Słobodzianka – Pawłowi Łysakowi (zgłoszenie Programu 2 Polskiego Radia). Nagrodę w wysokości 10000 zł ufundował Marszałek Województwa Pomorskiego.
- Nagrodę za scenariusz oryginalny słuchowiska „Powrót do Breitenheide" w reż. Marka Markiewicza – Włodzimierzowi Kowalewskiemu (zgłoszenie Polskiego Radia Olsztyn). Nagrodę w wysokości 5000 zł ufundowała Grupa Lotos S.A.
- Nagrodę za scenariusz będący adaptacją ex aequo: Darkowi Błaszczykowi za „Wszystko płynie" według powieści Wasilija Grossmana (zgłoszenie Teatru Polskiego Radia) – 2500 zł oraz Maciejowi Wojtyszce za „Nie uchodzi, nie uchodzi, czyli Damy i huzary" według komedii Aleksandra Fredry (zgłoszenie Radiowej Jedynki) – 2500 zł. Nagrodę w wysokości 5000 zł ufundował Dziennik „Rzeczpospolita".
- Nagrodę im. Janusza Hajduna za realizację akustyczną słuchowiska „Zabić motyla" w reż. Jana Warenyci – Pawłowi Szalińskiemu (zgłoszenie Teatru Polskiego Radia). Nagrodę w wysokości 5000 zł ufundowało Radio Gdańsk S.A.
- Nagroda za muzykę oryginalną lub opracowanie muzyczne – Jerzemu Derflowi za muzykę oryginalną w słuchowisku „Nie uchodzi, nie uchodzi, czyli Damy i huzary". Nagrodę w wysokości 5000 zł ufundował Prezydent Miasta Sopotu.
- Nagrodę aktorską za rolę kobiecą ex aequo: Soni Bohosiewicz za rolę Żony w słuchowisku „Ich czworo" w reż. Jerzego Stuhra (zgłoszenie Polskiego Radia Kraków) – 2500 zł oraz Halinie Skoczyńskiej za rolę Iriny Nikołajewny Arkadiny w słuchowisku „Mewa" – 2500 zł. Nagrodę w wysokości 5000 zł ufundował Prezydent Miasta Gdańska.
- Nagrodę aktorską za rolę męską – Henrykowi Talarowi za role: Proroka Ilji w słuchowisku „Prorok Ilia" oraz Jewgienija Siergiejewicza Dorna w słuchowisku „Mewa". Nagrodę w wysokości 5000 zł ufundował Prezydent Miasta Gdyni.
- Nagrodę aktorską za rolę drugoplanową – Mai Ostaszewskiej za postać Anny w słuchowisku „Wszystko płynie" w reż. Darka Błaszczyka (3000 zł). Ponadto Jury przyznało wyróżnienie dla Krzysztofa Orzechowskiego za rolę Narratora w słuchowisku „Wesele (akt II)" w reż. Andrzeja Seweryna (zgłoszenie Polskiego Radia Kraków) – 2000 zł. Nagrodę w wysokości 5000 zł ufundowała Poczta Polska S.A.

Nagrodę Honorową im. Krzysztofa Zaleskiego za twórczość odrzucającą stereotypy i łatwe nowinki, umocowaną w pamięci i historii, dotyczącą problemów współczesności, otrzymało słuchowisko „Wszystko płynie" w adaptacji i reżyserii Darka Błaszczyka (zgłoszenie Teatru Polskiego Radia).

Honorową nagrodę zespołową dla Producenta słuchowisk przyznano Polskiemu Radiu Kraków „za powrót słuchowisk na antenę oraz pielęgnowanie szlachetnej tradycji spektaklu radiowego z udziałem publiczności".

NAJLEPSZE SPEKTAKLE TEATRU TELEWIZJI
Jury w składzie: Barbara Borys-Damięcka – przewodnicząca, Jacek Cieślak, Michał Komar, Paweł Łysak, Kinga Preis, przyznało następujące nagrody:
- Grand Prix dla najlepszego spektaklu – „Tangu" Sławomira Mrożka: za reżyserię dla Jerzego Jarockiego (3000 zł); za scenografię dla Jerzego Juka-Kowarskiego (3000 zł); za muzykę dla Stanisława Radwana (3000 zł); dla Marcina Hycnara za rolę Artura (3000 zł); dla Ewy Wiśniewskiej za rolę Eugenii (3000 zł); dla Jana Frycza za rolę Stomila (3000 zł); dla Katarzyny Gniewkowskiej za rolę Eleonory (3000 zł); dla Jana Englerta za rolę Eugeniusza (3000 zł); dla Grzegorza Małeckiego za rolę Edka (3000 zł); dla Kamilli Baar za rolę Ali (3000 zł). Nagrodę w wysokości 30000 zł ufundował Prezes Zarządu TVP S.A.
- Nagrodę za reżyserię spektaklu „Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej dla Marcina Wrony. Nagrodę w wysokości 10000 zł ufundował Marszałek Województwa Pomorskiego.
- Nagrodę za oryginalny współczesny polski tekst dramatyczny lub adaptację teatralną za utwór „Bezdech" dla Andrzeja Barta. Nagroda w wysokości 5000 zł została ufundowana przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.
- Nagrodę za zdjęcia do spektaklu „Moralność pani Dulskiej" w reżyserii Marcina Wrony dla Jana Holoubka. Nagrodę w wysokości 5000 zł ufundował Bank Millennium S.A.
- Nagrodę za twórczą realizację telewizyjną spektaklu teatralnego dla Zbigniewa Wichłacza za spektakle: „Bracia Karamazow" w reż. Janusza Opryńskiego i „Tango" w reż. Jerzego Jarockiego. Nagroda w wysokości 5000 zł została ufundowana przez Grupę Lotos S.A.
- Nagrodę za scenografię do spektaklu „Moralność pani Dulskiej" w reż. Marcina Wrony dla Anny Wunderlich. Nagrodę w wysokości 5000 zł ufundował Prezydent Miasta Gdyni.
- Nagrodę za muzykę oryginalną lub opracowanie muzyczne – Zbigniewowi Zbrowskiemu za opracowanie muzyczne spektaklu „Bezdech" w reż. Andrzeja Barta. Nagrodę w wysokości 5000 zł ufundował Prezydent Miasta Gdańska.
- Nagrodę za montaż spektaklu „Bezdech" dla Mileni Fiedler. Nagroda w wysokości 5000 zł została ufundowana przez Telewizję Polską S.A.
- Nagrodę aktorską za rolę kobiecą – Magdalenie Cieleckiej za rolę Pani Dulskiej w spektaklu „Moralność pani Dulskiej" w reż. Marcina Wrony. Nagrodę w wysokości 5000 zł ufundował Dziennik „Rzeczpospolita".
- Nagrodę aktorską za rolę męską ex aequo: dla Bogusława Lindy za postać Jerzego w spektaklu „Bezdech" (2500 zł) oraz dla Łukasza Lewandowskiego za role: Iwana w „Braciach Karamazow" w reż. Janusza Opryńskiego i Drugiego mężczyzny w spektaklu „Iluzje" w reż. Agnieszki Glińskiej (2500 zł). Nagrodę w wysokości 5000 zł ufundował Prezydent Miasta Sopotu.

Nagrodę Honorową im. Krzysztofa Zaleskiego przyznano Zespołowi Teatru Telewizji za pomysł i realizację projektu „Trzy razy Fredro".

Ponadto na wniosek Jury przyznano cztery honorowe wyróżnienia aktorskie: dla Jaśminy Polak za rolę Hesi i dla Zofii Wichłacz za rolę Meli w spektaklu „Moralność pani Dulskiej" w reż. Marcina Wrony oraz dla Arkadiusza Jakubika za rolę Dzidka i dla Dawida Ogrodnika za rolę Patryka w spektaklu „Bezdech" w reż. Andrzeja Barta.

 

Magdalena Zaleska
Mateiały organizatora
3 czerwca 2013

Książka tygodnia

Ksiuty z Melpomeną
vis-a-vis
Stefan Wiechecki

Trailer tygodnia