Grażyna Kania

"Romeo i Julia" - reż. Grażyna Kania - Teatr Powszechny w Warszawie

Polska reżyserka teatralna mieszkająca od 1997 roku w Berlinie. Jest absolwentką Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (1997) i Wydziału Reżyserii Hochschule für Schauspielkunst Ernst Busch w Berlinie, który ukończyła z wyróżnieniem (2001).

Jako reżyserka teatralna zadebiutowała w 1999 roku w Berlinie. Od roku 2002 pracuje również w Polsce. Współpracowała dotychczas m.in. z teatrami: Deutsches Nationaltheater w Weimarze, Maxim-Gorki-Theater, Berliner Festspiele, Caruselltheater oraz Theater an der Parkaue w Berlinie, Rheinisches Landestheater w Neuss, Theater Regensburg, Anhaltisches Theater w Dessau, z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku, Teatrem Miejskim w Gdyni, Polskim w Poznaniu, we Wrocławiu i w Bydgoszczy, Teatrem Rozmaitości, Dramatycznym, a od dwóch lat – Teatrem Powszechnym w Warszawie.

Wielokrotnie nagradzana na festiwalach teatralnych w Polsce i Niemczech. Otrzymała liczne stypendia: Stypendium Zagraniczne Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Stypendium Naukowe Ministerstwa Kultury i Sztuki w Warszawie, Stypendium Fundacji im. Alfreda Toepfera w Hamburgu, Stypendium Fundacji im. Heinricha Bölla w Berlinie, Stypendium Literackie NRW „Künstlerdorf Schöppingen"; w 2010 roku otrzymała nominację do Niemieckiej Nagrody Teatralnej DER FAUST w kategorii: reżyseria w Teatrze dla Dzieci i Młodzieży za przedstawienie TIMM THALER oder das verkaufte Lachen w Theater an der Parkaue w Berlinie.

Ostatnie realizacje w Teatrze Powszechnym w Warszawie: Sieroty Dennisa Kelly'ego (premiera: 1 kwietnia 2011), Sebastian X Larsa Noréna w ramach projektu „Teatr w klasie. Cykl spotkań teatralnych" (premiera: 17 marca 2012).

(-)
Materiały Teatru
31 maja 2013
Portrety
Grażyna Kania

Książka tygodnia

Amantka z pieprzem
Wydawnictwo Prószyński i S-ka
Grażyna Barszczewska, Grzegorz Ćwiertniewicz

Trailer tygodnia