Groteska na otwarcie

"Romanca" - reż. Adolf Weltschek - Teatr Groteska w Krakowie

"Romanca" Jacka Chmielnika otworzy sezon 2012/13 w krakowskim Teatrze Groteska. - Chciałbym, aby był to nasz manifest w dyskusji o roli kultury - mówił we wtorek reżyser tego spektaklu, dyrektor Groteski Adolf Weltschek. Premiera - w niedzielę 23 września.

- W związku z kryzysem ekonomicznym toczą się bardzo częste i ostre dyskusje na temat miejsca i roli kultury w naszym życiu oraz słuszności finansowania instytucji i zjawisk kultury. Tekst Jacka Chmielnika w sposób niezwykle błyskotliwy te tematy podejmuje. Chciałbym, aby to przedstawienie stało się w jakimś sensie naszym manifestem, naszą teatralną wypowiedzią i stanowiskiem w tej dyskusji - mówił Weltschek podczas prezentacji planów na nadchodzący sezon. 

Dyrektor nie ukrywał, że ze względów ekonomicznych będzie to sezon "wymagający".

W październiku na deskach teatru zagości 48. Studencki Festiwal Piosenki. W "Grotesce" odbędą się przesłuchania konkursowe oraz koncert galowy.

Kilkanaście spektakli z całego świata będzie można zobaczyć w listopadzie (17 - 24 XI) podczas drugiej edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatru Formy "Materia Prima. Forma". Swoje produkcje pokażą twórcy teatru plastycznego m.in. z Kanady, Rosji, Francji, Iranu, Holandii, Włoch, Maroko, Danii i Łotwy. Widzowie będą mieli okazję obejrzeć m.in. spektakl "Go!" Poliny Borisowej, mistrzów opery marionetkowej z Iranu - Aran Puppet Theater z przedstawieniem "Aszura" oraz instalację "Tańczący dom" Klausa Obermaiera z Austrii na murach Sukiennic. 

- To są spektakle na najwyższym, światowym poziomie. Ich twórcy odnoszą sukcesy na festiwalach od Nowego Jorku przez Europę po Japonię" - mówił Weltschek. Jak podkreślił to typ teatru, który w Polsce "niekoniecznie cieszy się należnym mu uznaniem". - Teatr formy w Polsce funkcjonuje trochę na

obrzeżach nurtu teatru dramatycznego. Chcemy przypomnieć, że on jest niezwykle atrakcyjny dla widza, ponieważ w o wiele większym stopniu niż spektakle oparte o tekst dramatyczny pozwala widzowi na wolność interpretacji, na bycie współuczestnikiem misterium teatru - dodał dyrektor "Groteski".

Przed świętami Bożego Narodzenia odbędzie się coroczna akcja charytatywna "Pogotowie Teatralne Groteski", podczas której aktorzy odwiedzą ze spektaklami dzieci w krakowskim szpitalach. 

Realizacja zamierzeń w drugiej części sezonu, w 2013 r., m.in. premier spektakli dla dzieci będzie zależała od środków, jakie uzyska teatr. Wiadomo już, że Groteska ma być zaangażowana w przygotowanie Sylwestra na Rynku organizowanego pod hasłem "Krakowska wieża Babel". Będzie to prezentacja dokonań muzycznych i artystycznych cudzoziemców, którzy osiedlili się pod Wawelem. 

W lutym po raz 13. wystawiona zostanie Reality Shopka Szoł. Będzie to druga część kongresu formacji SJN - Shopka Jest Najważniejsza, podczas którego zaprezentowany zostanie program tego ugrupowania dla Polski.

 Teatr uzyskał dofinansowanie w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na czerwcową 13. Wielką Paradę Smoków, która odbędzie się w tym roku nie tylko w Krakowie, ale zagości też w kilku miejscowościach Małopolski.

(-)
PAP
12 września 2012

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia

Ballady i romanse
Gabriel Gietzky
Cóż może być bardziej romantycznego, ...