Groteska w studenckim nastroju

3. Studencki Festiwal Kultury "Kulturalia" - Kraków

Teatr Groteska zaprasza na dwa wyjątkowe wydarzenia w ramach 3. Studenckiego Festiwalu Kultury Kulturalia 2011

Celem festiwalu jest promocja młodych krakowskich artystów, a także wzbogacanie wydarzeń kulturalnych Krakowa o nowe trendy. 3. edycja festiwalu obejmie koncerty, teatr, wystawy, poezję, street art, mapping, video art, a nawet modę. Jednym słowem wszystko co można nazwać sztuką.
Patronat nad imprezą objął Prezydent Miasta Krakowa prof. Jacek Majchrowski.

13 maja (piątek), godz. 13:15, Teatr Groteska


Specjalny pokaz spektaklu Kandyd czyli Optymizm
Spektakl wyróżniony GRAND PRIX Festiwalu Komedii TALIA w Tarnowie 2005.

Wygnany z Westfalii, za afekt miłosny do córki barona de Thunder Ten Tronckh, Kandyd przemierza różne zakątki świata. Przeświadczenie młodzieńca o tym, że wszystko w świecie dzieje się doskonale, zostaje wystawione na poważną próbę

Kandyd czyli Optymizm to jedna z najsłynniejszych powiastek filozoficznych, która odzwierciedla ówczesny światopogląd. Wieloznaczność treści umożliwia odniesienie dzieła do czasów współczesnych. Fabułą jest podróż głównego bohatera, podczas której demaskuje on naturę człowieka, normy społeczne, obyczaje, prawa moralne i systemy władzy. Opowieść o awanturniczych przygodach Kandyda ubarwia wątek miłosny – ciągłe rozstania i nieoczekiwane spotkania z ukochaną Kunegundą.

Przedstawienie nawiązuje do tradycji ulicznego teatru jarmarcznego. Efektowne teatralne koncepty, barwne elementy scenograficzne i kostiumy, efekty parodystyczne, żart słowny i sytuacyjny oraz dynamiczna gra aktorów są źródłem żywiołowości i zabawnego charakteru przedstawienia. Spektakl wzbogacają satyryczne piosenki oraz grana na żywo i ciekawie zaaranżowana scenicznie muzyka.

Groteska, na co dzień zapraszając do siebie dzieci, tym razem swoje czarodziejskie sztuczki postanowiła wypróbować na widzach dorosłych. I to się jej udało, a "Kandyd czyli Optymizm" Woltera w reżyserii Pawła Aignera, okazał się fantastyczna teatralną zabawą, która na dodatek przypomina o rzeczach bardzo istotnych. (...) Warto wybrać się na "Kandyda" i dać się uwieść teatralnej zabawie. Przecież nawet w najpoważniejszych panach w garniturach tkwi wciąż dziecko, które-choć wstydliwie skrywane - czasami chciałoby wybuchnąć bezpretesjonalnym śmiechem. /Magda Huzarska-Szumiec „Gazeta Krakowska”/

15 maja (niedziela), godz. 17:00, Teatr Groteska

Wielki Finał Przeglądu STUK czyli Studenckich Teatrów Uczelni Krakowskich

W obecnym sezonie teatralnym Groteska zaproponowała krakowskim studentom nową interaktywną, teatralną inicjatywę. Przegląd STUK, czyli Studenckie Teatry Uczelni Krakowskich, ma na celu wyłonienie najbardziej kreatywnych i utalentowanych grup teatralnych, muzycznych, kabaretowych w Krakowie.

Zgłoszenia przyjęte, długa lista uczestników zamknięta, czas na Wielki Finał w Grotesce!

Nagrody: Zwycięzca Przeglądu STUK zostanie jednocześnie laureatem regionalnych eliminacji 41 Międzynarodowego Kampusu Artystycznego FAMA, a tym samym ma gwarantowane miejsce i pobyt w finale na FAMIE w Świnoujściu.

Publiczność: Już teraz Widzowie mają możliwość wybrania zwycięzcy publiczności. W tym celu wystarczy wejść na specjalny profil w portalu społecznościowym Facebook i poprzez "Lubię to!" oddać głos na swojego faworyta.

Zapraszamy http://www.facebook.com/STUKgroteska

Głosowanie trwa!

Natalia Mączyńska
Materiały Teatru
10 maja 2011

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia

Ballady i romanse
Gabriel Gietzky
Cóż może być bardziej romantycznego, ...