Groźna wizja antyspołeczeństwa

"Rok Ryszarda" - reż. Joanna Zdrada - Teatr C. K. Norwida w Jeleniej Górze

Już 30 stycznia o godz. 19:00 w Teatrze im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze premiera – „Rok Ryszarda" Angéliki Liddell w reżyserii Joanny Zdrady.

Ten kameralny, a jednocześnie gęsty, wręcz krwisty monodram w wykonaniu Roberta Dudzika porusza szereg istotnych problemów skoncentrowanych wokół dehierarchizacji wartości, które porządkują współczesną rzeczywistość. Sztuka jest swoistym manifestem rozpościerającym groźną wizję antyspołeczeństwa, świata postdemokratycznego rozsadzającego zastygłe struktury ustrojowe i mentalne.

Angélica Liddell to obecnie czołowa hiszpańska performerka i dramatopisarka – artystka tworząca na styku sztuk widowiskowych, wizualnych, muzycznych i literackich. Jej twórczość z uwagi na bezkompromisowość i radykalizm przekazu często jest kontrowersyjna czy wręcz ociera się o skandal. Rok Ryszarda jest trzecią częścią trylogii pt.„Akty opory przeciwko śmierci", w której Liddell analizuje mechanizmy władzy w odniesieniu do jej ofiar.

W utworze „El año de Ricardo" („Rok Ryszarda") Angélica przedstawia Ryszarda jako bezwzględnego despotę, buntującego się przeciw zastanemu, krzywdzącemu porządkowi świata, snującego perspektywę rewolucyjnej formy władzy nad masami, mającej przynieść im oczekiwane wyzwolenie. Analizy, przy pomocy których Ryszard zmierza do podważenia dominującego modelu świata mają jednak faktycznie utorować mu drogę do własnych, równie okrutnych zbrodni. I o ile konotacje z szekspirowskim złoczyńcą Ryszardem III są nad wyraz czytelne, to aktualność sztuki przeziera w prowokacyjnej postawie tyrana, niesionego chciwością i żądzą władzy totalnej.

Zapraszamy na kolejny już monodram Roberta Dudzika w Teatrze im. Cypriana Kamila Norwida – „Rok Ryszarda" w reż. Joanny Zdrady już w najbliższą sobotę (30 stycznia 2016 r.).

(-)
Materiał Teatru
25 stycznia 2016
Portrety
Joanna Zdrada

Książka tygodnia

Kantor Nie/Obecność
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Katarzyna Fazan

Trailer tygodnia

Nastazja wychodzi za mąż
Krzysztof Babicki
Kameralny spektakl o namiętnościach n...