Grupa Verte zaprasza na premierę

"Zima w czerwieni" - reż: Karolina Kirsz - Grupa Verte

W imieniu Grupy Verte zapraszamy na spektakl "Zima w czerwieni". Autorem jest Adam Rapp, a za reżyserię odpowiedzialna jest Karolina Kirsz. Lutowe pokazy (25 i 26.02) będą jednocześnie premierą studencką i odbędą się na eksperymentalnej scenie Mrowisko Teatru Rampa o godzinie 19.00.

Adam Rapp „ Zima w czerwieni”
Dwaj przyjaciele ruszają w podróż po Europie, pozostawiając za sobą kilka nie załatwionych spraw, kilka nieodbytych rozmów. Jeden z nich wciąż potrafi marzyć lecz mimo to nie umie i nie chce żyć, drugi żyje lekko, nie wierząc już w nic. Dobijają do kolejnej stacji w piekle. Amsterdammiasto taniej rozrywki - gdzie wszystko jest tak niedorzecznie łatwe, tak pociągające i dostępne. Jeden z przyjaciół idzie do dzielnicy czerwonych latarni po lek na problemy tego drugiego, który w tym czasie spokojnie wiąże sobie na szyi pętlę…A potem już wszystko jest na opak: prostytutka pragnie miłości zamiast pieniędzy a śmierć nie nadchodzi. Przychodzi tylko Ona w długiej, czerwonej sukni…Christina, chce więcej niż 150 euro. Wyzwala więcej i nie ma nic do stracenia…
To skomplikowany miłosny układ pełen nieporozumień, marzeń, urojeń. Trzy postacie uwikłane w miłosny trójkąt, gdzie role nie są ustalone. Człowiek może w sobie wiele stłumić lecz nie zdoła zabić swoich tęsknot.

Czy świat jest zły? Być może tak ale Rapp się nim nie zajmuje, nie obarcza winą abstrakcyjnej rzeczywistości. Jego interesuje człowiek. Jest tu tylko trójka bohaterów uwięziona w przestrzeni, rodzaj
miłosnej klaustrofobii. Świat lęków, oczekiwań, wyrzutów, niespełnień. Piekło jest w nas, o ile istnieje…
Lecz jeśli nosimy w sobie ziarno zniszczenia to tkwi też w nas fragment nieba, złamane skrzydło anioła, który spadł na ziemię i okazało się, że to tylko zwykły gołąb… Lecz to muśnięcie pióra to piękny dotyk… Choć historia nie znajduje szczęśliwego zakończenia to jednak daje nadzieję: z tym światem mimo wszystko można grać. O tym mówi Rapp, choć używa do tego dosadnego języka. Ten język to wyraz bezsilności, bo prawda nie tkwi w słowach. To niebo jest w nas, to tylko suma niewykorzystanych szans…

REŻYSERIA

Karolina Kirsz (ur. 1981 w Tarnowskich Górach)
Studentka IV roku Wydziału Reżyserii Dramatu Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie, Absolwentka Wydziału Filozofii Uniwersytetu Wrocławskiego (2005) oraz Wydziału Wiedzy o Teatrze w Akademii Teatralnej w Warszawie (2008). W latach 2007 - 2008 stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pisała recenzje książek do portalu internetowego „g- punkt” oraz artykuły i krótkie felietony do tygodnika „Polityka”.
Podczas studiów w Akademii, zrealizowała kilka etiud, w tym „Fantazego” J. Słowackiego pod opieką Zbigniewa Zapasiewicza czy też „Trojlusa i Kresydę” W. Shakespearea, pod opieką Piotra Cieplaka. Uczestniczyła także w warsztatach reżyserskich, znanego rosyjskiego dramaturga, reżysera filmowego i teatralnego Iwana Wyrypajewa oraz brała udział w warsztatach młodej reżyserii w Thalia Theeater w Hamburgu (2010). Obecnie jest asystentką greckiego reżysera Michaela Marmarinosa, który przygotowuje spektakl” Plac Defilad” w warszawskim Teatrze Dramatycznym. Obecnie, od kilku miesięcy, wraz z grupą aktorów pracuje nad „Zimą w czerwieni” amerykańskiego dramaturga Adama Rappa.
To jej pierwszy, niezależny projekt.

Grupa Teatralna Verte powstała spontanicznie wokół tekstu, który nas zainspirował. Obejmuje absolwentów i studentów Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, Akademii Sztuk Pięknych, Warszawskiej Szkoły Teatralnej im. Jerzego Giedroycia w Warszawie oraz Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi.

Dzięki uprzejmości dyrektora Jana Prochyry została nam udostępniona scena Teatru Rampa w Warszawie oraz pomoc pracowników technicznych. Od maja 2010 roku jesteśmy zaangażowani w codzienne, kilkugodzinne próby do spektaklu „Zima w czerwieni”. Na chwilę obecną spektakl jest prawie na ukończeniu pod względem pracy aktorsko- reżyserskiej.

Spektakl na podstawie tekstu amerykańskiego dramaturga Adama Rappa będzie pierwszą premierą naszej grupy teatralnej. Chcemy regularnie prezentować go warszawskiej publiczności oraz uczestniczyć w festiwalach w całej Polsce, takich jak m.in. : Krakowskie Reminiscencje, Malta w Poznaniu, Raport w Gdyni, Interpretacje w Katowicach oraz Kaliskie Spotkania Teatralne.
Pomimo tego, że jesteśmy debiutantami, mamy własną, wyraźną wizję teatru. Stoimy w opozycji do głównego nurtu bazującego na formie, nowinkach i agresywnej krytyce społecznej. Interesuje nas człowiek, aktor i spotkania, które się wydarzają między ludźmi. Nasze myślenie koncentruje się wokół niewygodnych pytań; czego postać się boi, czego wstydzi i co pragnie ukryć… Nie interesuje nas dawanie łatwych odpowiedzi i prostych społecznych diagnoz.

Spektakl z udziałem młodych twórców to przedsięwzięcie kosztowne i trudne. Wspólnie błądzimy i wspólnie szukamy. Tekst Adama Rappa, posiada wiele zasadzek i niespodzianek. Niemniej mamy odwagę wyruszyć w tę podróż. Planujemy premierę na osiemnastego września tego roku.

(-)
Teatr dla Was
13 lutego 2012
Teatry
Grupa Verte

Książka tygodnia

Piękne zielone oczy
Wydawnictwo Czarne
Arnošt Lustig

Trailer tygodnia

Gdziekolwiek - wibracj...
Mariusz Kiljan
Wszędzie na świecie rodzimy się i umi...