Gry miłosne

"Zemsta nietoperza" - reż. Michał Zadara - Teatr Narodowy w Warszawie

Spragniona przygód Żona, bal maskowy i żądny zemsty Przyjaciel - historia stara jak świat. A jednak "Zemsta nietoperza" w interpretacji Michała Zadary w Teatrze Narodowym zaskakuje świeżością i poczuciem humoru.

Monumentalna scenografia Roberta Rumasa przenosi widzów do eleganckich apartamentów wyższych sfer. To tu rozgrywa się kryminalno-miłosna intryga stanowiąca oś fabularną kultowej

operetki Johanna Straussa. Reżyser subtelnie odświeża opowieść- przenosząc akcję do współczesnej Warszawy, sprytnie przemycając w niej wątki klasowe. Służąca Adela staje się pomocą domową ze Wschodu, a Państwo Eisenstein zamożnymi yuppies. Ale nie o teatr politycznytu idzie. Chodzi o dobrą zabawę. A tę zapewniają widzowi znakomita muzyka, efektowne, dynamiczne sceny zbiorowe w choreografii Eweliny Adamskiej-Porczyk oraz świetnie odnajdujący

się w tej konwencji aktorzy. Przede wszystkim Adela w wykonaniu Marty Wągrockiej, Anna Lobedan jako Rozalinda oraz Oskar Hamerski w roli pomysłodawcy intrygi Doktora Falkego czyli tytułowego Nietoperza.

Ponad trzygodzinne przedstawienie do końca utrzymuje napięcie i tempo. A teatralny happy end, jakby mimochodem, obnaża hipokryzję, na której ufundowana jest mieszczańska moralność.

Michał Centkowski
Newsweek
15 lutego 2019
Portrety
Michał Zadara

Książka tygodnia

Trailer tygodnia

Film balkonowy
Paweł Łoziński
Czy każdy może być bohaterem filmu? C...