Grzegorz Kasdepke i Jarosław Kilian w TCN

Z cyklu "Sztuka dla dzieci"

Na jaki spektakl zabrać nastolatka do teatru? Czy festiwal “Kino w trampkach” jest potrzebny? Jak wygląda współczesny kanon literatury dziecięcej? Jakiej muzyki słucha młodzież?

Na te i inne pytania spróbują odpowiedzieć goście grudniowej edycji Evviva l'arte, Grzegorz Kasdepke i Jarosław Kilian. Ich rozmowa dotyczyć będzie przede wszystkim tworzenia kultury i sztuki dla dzieci, ale także i tego, ile jest w nas dorosłych z dziecka, a ile dorosłości jest w dzieciach.

Grzegorz Kasdepke – poczytny autor książek dla dzieci, długoletni redaktor naczelny magazynu Świerszczyk, twórca scenariuszy programów telewizyjnych i słuchowisk radiowych - jest laureatem wielu prestiżowych nagród literackich, na czele z nagrodą imienia Kornela Makuszyńskiego. Sam o sobie mówi: „bajkopisarz".

Jarosław Kilian jest historykiem sztuki, reżyserem teatralnym, wykładowcą warszawskiej Akademii Teatralnej, tłumaczem z języka francuskiego i angielskiego. Wyreżyserował ponad 40 widowisk, w tym wiele spektakli dla młodych odbiorców - min. autorską wersję Pinokia Colodiego, Sindbada żeglarza wg Leśmiana, Pastorałkę Schillera. Przetłumaczył Przygody Tintina Herge'a i Przygody Asterixa Gościnnego.
Przed nimi pod szyldem Evviva l'arte wystąpili między innymi Eustachy Rylski i Jacek Dehnel, Piotr Fronczewski i Wojciech Pszoniak, Piotr Adamczyk i Borys Lankosz, Joanna Szczepkowska i Jacek Hugo Bader, Agnieszka Holland i Wojciech Fibak, Anda Rottenberg i Agata Tuszyńska, Paweł Mykietyn i Włodek Pawlik, Jan Komasa i Greg Zgliński, Grażyna Torbicka i Tomasz Raczek, Dorota Roqueplo i Allan Starski, Rafael Lewandowski i Mikołaj Łoziński, Wojciech Marczewski i Maciej Wojtyszko, Juliusz Machulski i Jan Wróbel, Kazimierz Orłoś i Maciej Orłoś, Maja Komorowska i ksiądz Andrzej Luter, Marek Bieńczyk i Maciej Nowak oraz Andrzej Wajda, Jerzy Stuhr, Julia Hartwig i rektor Andrzej Strzelecki.
Natalia Adaszyńska, autorka projektu

Podczas spotkania można będzie kupić książki Grzegorza Kasdepke, które ukazały się nakładem „Naszej Księgarni".

(-)
Materiał Teatru
5 grudnia 2014

Książka tygodnia

Zero zahamowań
Wydawnictwo: Agora
Michał Rusinek

Trailer tygodnia