Gwiazda sezonu na 50-lecie Teatru Wielkiego w Łodzi
Angela Gheorghiu - koncert - 10 czerwca 2017, godz. 20:00 - Teatr Wielki w ŁodziAngela Gheorghiu sopran, Călin Brătescu tenor, Orkiestra Teatru Wielkiego w Łodzi pod dyrekcją Cipriana Teodoraşcu, prowadzenie: Jacek Marczyński.
Program części 1.
ORKIESTRA
Walc z I aktu opery Faust Charlesa Gounoda
ANGELA GHEORGHIU
„Del sultano Amuratte... Ecco: respiro appena"
– aria Adriany z I aktu opery Adriana Lecouvreur Francesco Cilei
ANGELA GHEORGHIU / CĂLIN BRĂTESCU
„Ma, dunque, è vero?"
– duet Adriany z Maurizia z II aktu opery Adriana Lecouvreur Francesco Cilei
CĂLIN BRĂTESCU
„La dolcissima effigie"
– aria Maurizia z I aktu opery Adriana Lecouvreur Francesco Cilei
ORKIESTRA
Carmen Suite nr 1 Georgesa Bizeta
– część I: Prélude (Preludium do aktu I opery) i II: Aragonaise (Interludim przed aktem IV opery)
CĂLIN BRĂTESCU
„La fleur que tu m'avais jetée"
– aria Don Joségo z II aktu opery Carmen Georgesa Bizeta
ANGELA GHEORGHIU
„Sola, perduta, abbandonata"
– aria Manon z IV aktu opery Manon Lescaut Giacomo Pucciniego
Program części 2.
ORKIESTRA
L'Arlésienne Suite nr 2 Georgesa Bizeta
– część IV: Farandole
ANGELA GHEORGHIU
„Un bel di vedremo"
– aria Butterfly z II aktu opery Madame Butterfly Giacomo Pucciniego
CĂLIN BRĂTESCU
„E lucevan le stele"
– aria Cavaradossiego z III aktu opery Tosca Giacomo Pucciniego
ANGELA GHEORGHIU / CĂLIN BRĂTESCU
„Mario, Mario! – Son qui...."
– duet Toski i Cavaradossiego z I aktu opery Tosca Giacomo Pucciniego
ORKIESTRA
Rapsodia rumuńska Georgesa Enescu
CĂLIN BRĂTESCU
„Addio, fiorito asil"
– aria Pinkertona z III aktu opery Madama Butterfly Giacomo Pucciniego
ANGELA GHEORGHIU
„ Ebben? Ne andrò lontana"
– aria Wally z I aktu opery La Wally Alfredo Catalaniego
ANGELA GHEORGHIU
Najbardziej czarująca i utalentowana śpiewaczka operowa naszych czasów – urodziła się w małym rumuńskim miasteczku Adjud. Od wczesnego dzieciństwa widać było, że jej przeznaczeniem jest muzyka. Uczęszczała do szkoły muzycznej w Bukareszcie i także tam ukończyła studia w klasie Mii Barbu na Narodowym Uniwersytecie Muzycznym. Wspaniały głos i wyjątkowa prezencja zapewniły jej status międzynarodowej gwiazdy operowej.
Na arenie międzynarodowej zadebiutowała rolą Mimi w Covent Garden w roku 1992. W tym samym roku po raz pierwszy wystąpiła w Metropolitan Opera i w Wiedeńskiej Operze Narodowej. W 1994 roku wystąpiła w Covent Garden w partii Violetty (Traviata) w głośnym spektaklu, który następnie był emitowany w BBC. Od swego debiutu w Royal Opera House występowała w najważniejszych teatrach operowych na świecie. Jej repertuar obejmuje partie Mimi, Violetty, Charlotty, Julii, Neddy, Adiny, Toski, Magdy w Jaskółce, Manon, Małgorzaty, Leonory w Trubadurze i Adriany Lecouvreur. Nagrała wiele płyt dla wytworni takich jak EMI Classics i Decca. Otrzymała liczne odznaczenia włącznie z La Médaille Vermeil de la Ville de Paris i Orderem Sztuki i Literatury (Ordre des Arts et des Lettres).
Zagrała tytułową rolę w filmie Tosca w reżyserii Benoit Jacquota, a także wystąpiła w roli Julii w filmie nakręconym dla Online Classics. Ostatnio występowała w partiach Mimi (La Scala, Royal Opera House, Wiedeńska Opera Narodowa, Opera national de Paris, Metropolitan Opera, Opera Państwowa w Hamburgu), Toski (Royal Opera House, Opera Państwowa w Berlinie, San Francisco Opera, Wiedeńska Opera Narodowa, Metropolitan Opera), Magdy (Royal Opera House), Małgorzaty (Royal Opera House), Adriany Lecouvreur (Wiedeńska Opera Narodowa, Opera national de Paris) i Charlotty (Wiedeńska Opera Narodowa, Festiwal w Salzburgu), a także w koncertach w Paryżu, Dublinie, Wiedniu i Salzburgu. Przyszłe angaże obejmują koncerty w Europie i Ameryce Północnej oraz spektakle w Londynie (Adriana Lecouvreur), Wiedniu (Tosca), Buenos Aires (Adriana Lecouvreur), Palermo (Adriana Lecouvreur).
CĂLIN BRĂTESCU
Absolwent Akademii Sztuki im. George'a Enescu w Jassy (Rumunia) w 1996 roku, pod kierunkiem mezzosopranistki Viorica Cortez i tenorów Corneliu Fanateanu i Iona Buzea.
Swoją karierę artystyczną rozpoczął w Operze Narodowej w Bukareszcie, pierwsze doświadczenie muzyczne zdobywał także w Timisoarze, Kluż-Napoce i Jassy. Był solistą Opery w Braszowie, Opery Narodowej w Bukareszcie, Rumuńskiej Opery Narodowej w Timisoarze czy Rumuńskiej Opery Narodowej w Jassy, gdzie wykonywał pierwszoplanowe role tenorowe, m.in. Księcia Mantui w Rigoletcie G. Verdiego, Pinkertona w Madamie Butterfly G. Pucciniego, Maurizio w Adrianie Lecouvreur F. Cilei. Regularnie koncertuje w kraju i zagranicą, bierze udział w przedstawieniach operowych i koncertach we Włoszech, Hiszpanii, Austrii, Niemczech, Holandii i Szwajcarii. Występował na scenie Opéra Royal de Wallonie w Liège i Deutsche Oper w Berlinie (Mario Cavaradossi w Tosce G. Pucciniego), Deutsche Oper am Rhein w Düsseldorfie (Pollione w Normie V. Belliniego), Opéra de Toulon (Don José w Carmen G. Bizeta), Oper Frankfurt (Maurizio w Adrianie Lecouvreur F. Cilei).
W trakcie swojej kariery Calin Bratescu otrzymał wiele nagród, takich jak Ludovic Spiess Prize w 2003 roku, Nagrodę Fundacji Darclée na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym „Hariclea Darclée" (Braiła, Rumunia) w tym samym roku. Rok później wygrał Międzynarodowy Konkurs Grand Prix dla Śpiewaków Operowych „Città di Alcamo" we Włoszech. W 2006 roku zdobył pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Tenorów „Traian Grozavescu" (Lugoj, Rumunia). Jest finalistą Międzynarodowego Konkursu Wokalnego „Francisco Viñas" w Barcelonie.
CIPRIAN TEODORAŞCU
Jeden z najlepszych rumuńskich dyrygentów młodego pokolenia, który ropoczął swoją karierę w roku 2001. Nie tylko zachwyca publiczność, ale także zdobywa uznanie krytyków muzycznych. Współpracował z wieloma orkiestrami filharmonicznymi i operowymi, m.in. w Braszowie i Bukareszcie (Rumunia), Sarajewie (Bośnia i Hercegowina) czy w weneckim Teatro Malibran. Od roku 2004 jest dyrygentem w Operze Narodowej w Bukreszcie.
Jego kariera zawodowa charakteryzuje się bogatym reperturem, jako dyrygent głównie poświęca się muzyce symfonicznej, operowej i baletowej.
Jest absolwentem Państwowego Uniwersytetu Muzycznego w Bukareszcie, uczęszczał też na kursy kompozytorskie oraz kursy mistrzowskie prowadzone przez wybitnych rumuńskich i zagranicznych dyrgentów. Jest laureatem pierwszej nagrody na Międzynarodowym Konkursie im. George'a Georgescu w Tulczy (Rumunia, 1993), dwukrotnie nagrody Ludovic Spiess Prize (2004, 2012), a także David Ohanesian Prize (2007) – obie nagrody przyznane przez Rumuńskie Forum Muzyczne.
Współpracował z wieloma wybitnymi solistami-śpiewakami takimi jak Angela Gheorghiu, Alberto Rinaldi, Eduard Tumagian i Alexandru Agache oraz z tancerzami – Aliną Cojocaru i Anastasią Kolegovą.