Gwiazdorski striptiz w BTD

"Goło i wesoło" - reż. Arkadiusz Jakubik - Teatr Bajka w Warszawie

Już dzisiaj na scenie Bałtyckiego Teatru Dramatycznego będzie można zobaczyć przezabawną komedię "Goło i wesoło" i to dwukrotnie, bo o godz. 17 i 20.30. Na scenie wystąpią: Radosław Pazura, Sebastian Konrad, Mirosław Zbrojewicz, Piotr Pręgowski, Paweł Domagała, Henryk Gołębiewski, Jacek Lenartowicz i Olga Borys

Komedia "Goło i wesoło" autorstwa Stephena Sinclairem i Anthony\'ego McCartena zawojowała już cały świat, nie schodzi z afisza od prapremiery w Mercury Theatre w Auckland w Nowej Zelandii w 1987 r. Spektakl święcił sukcesy w USA, Kanadzie, Anglii, Francji (w 2001 r. produkcja francuska otrzymała nagrodę Moliera za najlepszą komedię roku na scenie teatralnej), Niemczech, Australii, Ameryce Południowej i krajach skandynawskich. Obecnie jest wielkim przebojem w Rosji. Wszędzie przyjmowany jest z entuzjazmem, zarówno przez publiczność jak i krytyków teatralnych. "Goło i wesoło" okazało się hitem nie tylko w teatrach. Film pod tym samym tytułem podbił także kina.

Podobnie jak film, spektakl opowiada historię kilku bezrobotnych, którzy będąc zupełnie bez pieniędzy, bez perspektyw, wpadają na pomysł, aby założyć grupę striptizerów o nazwie Napalone Nosorożce. Natomiast akcja przedstawienia dzieje się w Polsce, w Tomaszowie Mazowieckim. Oglądamy jak nasi bezrobotni próbują opanować trudną sztukę publicznego rozbierania się, początkowo w swoim gronie, następnie podczas przesłuchania w jedynym klubie w mieście o nazwie Eden. Przesłuchanie wypada fatalnie.

Następny występ przed tomaszowską publicznością, wypada jeszcze gorzej. Menager striptizerów wynajmuje byłą tancerkę Wandę, aby udzieliła im kilku lekcji. Jesteśmy świadkami komicznych prób baletowych, podczas których Wanda uczy ich podstaw profesjonalnego striptizu. Spektakl wieńczy spektakularny finał, w wykonaniu Napalonych Nosorożców, którzy na scenie, przed publicznością rozbierają się z taką swobodą, jakby robili to od urodzenia. A piękniejsza część widowni zadaje sobie pytanie: ile dzisiaj zdejmą z siebie?

Joanna Krężelewska
Głos Koszaliński
9 listopada 2011

Książka tygodnia

Rzecz w teatrze Jana Klaty
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Michalina Lubaszewska

Trailer tygodnia