Gwiazdy baletu w Łodzi

4. Międzynarodowy Konkurs Sztuki Choreograficznej im. Sergiusza Diagilewa

Tancerze i choreografowie światowego baletu zagoszczą w łódzkim Teatrze Wielkim 21 i 22 grudnia podczas IV Międzynarodowego Konkursu Sztuki Choreograficznej im. Sergiusza Diagilewa. Konkurs po raz pierwszy odbędzie się w Łodzi

Zobaczymy prezentacje choreografii twórców z różnych państw oraz uroczysty koncert galowy, podczas którego wręczone zostaną zwycięzcom czwartej edycji konkursu nagrody. Gwiazdą gali będzie sam Vladimir Malakhov, któremu towarzyszyć będzie Staatsballett Berlin. To ich jedyny występ w Polsce.

- Misją konkursu jest promocja młodych, utalentowanych choreografów, którzy zdobyli już pewną renomę za granicą. Większość z nich ma na swoim koncie nagrody międzynarodowe. Niektórzy tworzą choreografie w teatrach narodowych. Taką osobą jest na przykład Marina Kesler, współpracująca z Estońską Operą Narodową w Tallinie. Jej choreografia zostanie zaprezentowana w Łodzi przez solistkę Zurich Ballet. Inna choreografka, Nataly Shirokova współpracuje z Teatrem Bolszoj w Moskwie. Jej układ choreograficzny wykona solistka tego teatru. Wystąpi też Monica Fotescu-Uta, pierwsza solistka Dortmundzkiego Baletu, która sama wykona własną choreografię - opowiada Alexandr Azarkevitch, pomysłodawca, organizator konkursu, a także tancerz, choreograf, historyk baletu i teoretyk tańca.

W sumie zobaczymy w Łodzi trzynaście choreografii z takich krajów, jak: Rosja, Włochy, Niemcy, Izrael, Estonia, Słowenia, Ukraina, Białoruś, Peru i Brazylia. Polskę będzie reprezentować m.in. Iwona Pasińska, związana z Polskim Teatrem Tańca - Baletem Poznańskim. Pokaże w Łodzi autorską choreografię "Trop". - Międzynarodowy Konkurs Sztuki Choreograficznej im. Sergiusza Diagilewa to nie tylko prezentacja utalentowanych twórców, ale też niewątpliwie interesująca propozycja dla widza. Choreografowie młodego pokolenia tworzą bardzo ciekawe projekty. Podczas jednego wieczoru pokazanych zostanie trzynaście różnych spektakli. Widzowie zobaczą je nie w ciągu tygodnia, ale trzech godzin - opowiada Alexandr Azarkevitch. - Dla miłośników sztuki baletowej bardzo ważne będzie z pewnością spotkanie z gwiazdami baletu największego formatu, w tym z tancerzem Vladimirem Malakhovem, rozchwytywanym przez światowe teatry oraz solistami Staatsballett Berlin, primabaleriną Poliną Semionovą, Shoko Nakamurą, Nadią Sajdakovą, Ianą Salenko. Zaprezentują się oni między innymi w choreografiach George\'a Balanchine\'a, Borisa Assafjewa, Maurice Bejarta, Mauro Bigonzettiego.

Kto w tym roku otrzyma Grand Prix - statuetkę "Bursztynowego Fauna" i nagrodę pieniężną w wysokości 25 tysięcy złotych, okaże się 21 grudnia. Tego dnia zostanie też wyróżniona jeszcze jedna choreografia. Jej laureat otrzyma 10 tysięcy złotych. Będzie również specjalna nagroda, pozakonkursowa - statuetka "Nadzwyczajnego Fauna" za wybitny wkład w rozwój światowego baletu. Otrzyma ją podczas gali 22 grudnia Vladimir Malakhov.

Bilety na występy w ramach Konkursu Sztuki Choreograficznej im. Sergiusza Diagilewa kosztują od 40 do 80 zł, a na występy gwiazd od 100 do 160 złotych. Spektakle i gala 21 i 22 grudnia będą się zaczynać o godzinie 18.00.

Katarzyna Zawadzka
Polska Dziennik Łodzki
17 grudnia 2009

Książka tygodnia

Aurora. Nagroda Dramaturgiczna Miasta Bydgoszczy. Sztuki finałowe 2024
Teatr Polski w Bydgoszczy
red. Davit Gabunia, Julia Holewińska, Agnieszka Piotrowska

Trailer tygodnia