Gwiazdy na Letnim Festiwalu Opery Krakowskiej

XVI Letni Festiwal Opery Krakowskiej

Po 36 latach na scenie Opery Krakowskiej wystawione zostanie w gwiazdorskiej obsadzie "Wesele Figara" Mozarta, arcydzieło gatunku. Zaplanowana na piątek premiera tego teatralnego hitu, wyreżyserowana przez Laco Adamika inauguruje XVI Letni Festiwal Opery Krakowskiej, który potrwa do 5 lipca.

Gwiazdą produkcji będzie Mariusz Kwiecień, krakowianin, śpiewak Metropolitan Opera w Nowym Jorku, artysta, który powraca na scenę krakowską z wyraźnym sentymentem. Wystąpi we wszystkich czterech krakowskich prezentacjach, śpiewając partię hrabiego Almavivy.

- Moja przygoda z " Weselem Figara" zaczęła się 17 lat temu. Wtedy jeszcze jako student warszawskiej AM wystąpiłem w Poznaniu. Śpiewałem wówczas Figara. Teraz wcielam się w rolę hrabiego. Widać się zestarzałem - mówi Mariusz Kwiecień. - Przez ten czas wystąpiłem w "Wesełu Figara" ponad sto razy, w kilkunastu produkcjach; lepszych lub gorszych. Ta krakowska inscenizacja jest tradycyjna, ale bardzo piękna. Do tego zgromadzono znakomitą obsadę. Muszę sporo rywalizować, aby być widocznym na scenie - podkreśla Mariusz Kwiecień.

Wśród artystów, których usłyszymy, są m.in.: Robert Gerlach, występujący na deskach La Scali, czy Krzysztof Szumański, na co dzień związany z Operą Niemiecką w Berlinie. W obsadzie nie zabrakło Katarzyny Oleś-Blachy, Magdaleny Barylak, Adama Zdunikowskiego czy Przemysława Firka.

"Wesele Figara" to ponadczasowa komedia o wartkiej akcji, pełnej zaskakujących zwrotów; to erotyczna intryga zbudowana na panującym wówczas przedrcwolucyjnym społecznym tle; to wreszcie przepiękna muzyka.

- To sztuka z elementami społecznymi. Pokazuje świat tych, którzy urodzili się, by żyć beztrosko, i tych, którzy aby przeżyć, muszą wykazać się inteligencją. Choć jest to komedia, przedstawienie robimy poważne, tak aby przedstawić

wszystkie wątki - mówi Laco Adamik, reżyser. - Zależało nam na tym, aby zrobić komedię w miarę współczesną. Choć kostiumy będą z epoki, to jednak zachowanie postaci na scenie współczesne.

Realizatorzy krakowskiego spektaklu pozostają wierni mozartowskiemu arcydziełu. Barbara Kędzierska, autorka scenografii i kostiumów, twierdzi, że przestrzeń na scenie będzie realistyczna, a kostiumy inspirowane tradycją otrzymają współczesne akcenty. Zaś Tomasz Tokarczyk, dyrygent, kierownik muzyczny produkcji, zapewnia, że muzyka, choć grana na współczesnych instrumentach, będzie prezentowana zgodnie z intencjami kompozytora.

- Chcieliśmy wykonać pełną wersję, ale trwałoby to zbyt długo - mówi Tomasz Tokarczyk. - Dlatego nie usłyszą państwo niektórych arii, ale będzie to z korzyścią dla dramaturgii przedstawienia.

Premiera "Wesela Figara" otwiera XVI Letni Festiwal Opery Krakowskiej. Zgodnie z tradycją już po raz piąty festiwalowe produkcje będą pokazywane na dziedzińcu arkadowym Wawelu.

I tak 24 czerwca wystawione zostanie widowisko muzyczne "Arie oper świata" z udziałem m.in. Mariusza Kwietnia i Wioletty Chodowicz, znanej jako Katia Kabanowa z opery Janaćka przygotowanej przez Operę Narodową, laureatki Paszportu Polityki. Orkiestrę poprowadzi Łukasz Borowicz.

Podczas krakowskiego festiwalu nie zabraknie też gali baletowej "Grand Pas...!" w międzynarodowej obsadzie, a także koncertu "Wielkie chóry, wielkich oper". Festiwal zakończą prezentacje w siedzibie Opery spektakli "Madama Butlerfly" z udziałem Wioletty Chodowicz oraz "Ariadna na Naxos", gdzie w rolę tytułową wcieli się Magdalena Barylak.

Agnieszka Malatynska-Stankiewicz
Dziennik Polski
14 czerwca 2012

Książka tygodnia

Trailer tygodnia