Gwiazdy Royal Ballet w Operze Narodowej

"Kopciuszek" - reż. Wendy Ellis Somes - Teatr Wielki w Warszawie

22 i 23 grudnia w spektaklach o godz. 19 z Polskim Baletem Narodowym główne partie w balecie "Kopciuszek" zatańczą gościnnie: Marianela Nunez i Thiago Soares

Ona jest Argentynką, on - Brazylijczykiem. Rozpoczynali kariery w swoich krajach, a potem przenieśli się do Anglii. Obecnie są pierwszymi tancerzami Royal Ballet w Londynie. Występują w czołowych rolach repertuaru baletowego Covent Garden: w słynnych inscenizacjach Ashtona, MacMillana,Cranki, Nurejewa, Wrighta, Makarowej, Bintley\'a, Dowella, a także w baletach współczesnych Balanchine\'a, Tudora, Tetley\'a, Kyliána, Forsythe\'a i innych choreografów.

Znana baśń Charlesa Perraulta o Kopciuszku, złej macosze, jej kapryśnych córkach, dobrej wróżce i zakochanym księciu dawno już nie gościła na warszawskiej scenie. Postanowiliśmy sięgnąć do popularnego baletu Siergieja Prokofiewa w najsłynniejszej inscenizacji wielkiego angielskiego choreografa Sir Fredericka Ashtona - wysmakowanej teatralnie, pełnej wdzięku i humoru, przystępnej dla najszerszej widowni, również dziecięcej.

Choreografię nieżyjącego już brytyjskiego klasyka zrealizowała z Polskim Baletem Narodowym brytyjska baletmistrzyni Wendy Ellis Somes, niegdyś jedna z czołowych solistek Royal Ballet w Londynie, a dziś spadkobierczyni praw do wystawiania Ashtonowskiego Kopciuszka na scenach świata. Scenografem warszawskiej premiery był znany holenderski artysta Toer van Schayk.

(-)
Materiały Teatru
20 grudnia 2010

Książka tygodnia

Życie niedokończone
Wydawnictwo Żywosłowie
Lech Raczak, Jacek Głomb

Trailer tygodnia