"Gwiezdne wojny" i teatr?

"Gwiazda śmierci" - Krzysztof Garbaczewski - Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu

Listopad Teatr Dramatyczny rozpocznie przedstawieniami "Gwiazdy Śmierci" w reż. Krzysztofa Garbaczewskiego. Słynna trylogia George\'a Lucasa w adaptacji teatralnej? Widać w teatrze i to jest możliwe. "Gwiazda Śmierci" we środę, czwartek i piątek

Spektakl prezentowany jest w Kinie „Zorza”. Nie opowiada też linearnej historii, powtarzanej za twórcami kultowej serii. Jest raczej impresją na temat wykorzystanych w sadze archetypów, nawiązań do nerwowej atmosfery politycznych „gwiezdnych wojen” i zarazem niezmienności ludzkich postaw.

Spektakl jest autorską wypowiedzą twórców, inspirowaną Gwiezdnymi Wojnami oraz wpływem filmu na rzeczywistość, a swoją treścią odnosi się głównie do "starej" trylogii (części IV-VI). Jak przyznają realizatorzy: "Fabuła oraz postaci są alternatywne wobec znanych z GW. Raczej wracamy do inspiracji od których George Lucas wyszedł podczas pisania Star Wars". w związku z tym rzecz dzieje tu, w naszym systemie słonecznym, w odległej przyszłości, w 1999 roku. A Gwiazda Śmierci to... postać.

Dzięki temu, że spektakl wystawiany jest w kinie, eksploruje jego wnętrza. Co oznacza, że jednym z głównych filarów tej teatralnej wypowiedzi jest problem kina/obrazu, lustra/kamery, ekranu/pragnienia. Pod względem traktowania obrazu na żywo jako głównego bohatera spektakl jest bardzo radykalny i nie przypomina klasycznego teatru.

Karolina Marciniak
Materiały Teatru
2 listopada 2010

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...