"Halka" na początek sezonu

74. sezon artystyczny w Operze Śląskiej

Przypominamy: Już w tę niedzielę, 16 września o godz. 18, Opera Śląska zainauguruje 74. sezon artystyczny, prezentując „Halkę" Stanisława Moniuszki. Wybór nie jest przypadkowy – tym operowym spektaklem, bytomski teatr włącza się w obchody związane z przypadającą w przyszłym roku 200.rocznicą urodzin kompozytora. Warto też pamiętać, że swoją działalność Opera Śląska rozpoczęła właśnie od wystawienia tego tytułu – 14 czerwca 1945 roku.

Podczas inauguracji artyści wystąpią pod dyrekcją Stephena Ellery, międzynarodowej sławy artysty, dyrygującego w teatrach operowych na całym świecie.

Kieruje też Polish Opera w Londynie przy Polskim Stowarzyszeniu Społeczno-Kulturalnym, a jego misją jest promowanie twórczości Moniuszki na całym świecie.

- Muzyka polskiego kompozytora fascynuje mnie swoją polskością, pięknym folklorem, to serce Polski - podkreśla Ellery. Ta miłość narodziła się kilka lat temu. Najpierw na deskach teatru POSK-u chciał zaprezentować muzykę Chopina. Nie udało się. Kolejną propozycją była opera Moniuszki. Obecnie dyrygent cyklicznie, co roku, prezentuje w Londynie dzieła kompozytora. W październiku br. będzie to „Flis". Myśli także o organizacji podobnego cyklu w Japonii. Mocno związany z Polską (studiował w Krakowie i zna język polski), współpracował już z zespołem Opery Śląskiej, ale nie dyrygował jeszcze na deskach bytomskiego teatru – jak podkreśla, to jego debiut.

W roli tytułowej zobaczymy Jolantę Wagner, partię Jontka zaśpiewa Maciej Komandera, a rolę Janusza kreuje Adam Woźniak.

Obsada spektaklu na dzień 16.09.2018 r. 

Halka - Jolanta Wagner
Zofia - Anna Noworzyn-Sławińska
Jontek - Maciej Komandera
Janusz - Adam Woźniak
Stolnik - Bogdan Kurowski
Dziemba - Zbigniew Wunsch
Szlachcic I - Dariusz Nurzyński
Szlachcic Ii - Michał Bagniewski
Mnich - Grzegorz Biernacki
Dziecko - Beniamin Seemann

Soliści, Balet, Chór i Orkiestra Opery Śląskiej pod Dyrekcją Stephena Ellery

Magdalena Nowacka-Goik
Materiał Opery
14 września 2018
Portrety
Marek Weiss

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia

Faust
Tobias Kratzer
Nowy "Faust" z Opery Paryskiej 29 lis...