Hamlet od kuchni, czyli coś o dwóch facetach

„Rozenkranc i Gildenstern nie żyją" - reż. David Leveaux - The Old Vic w Londynie

Sztuka Toma Stopparda „Rozenkranc i Gildenstern nie żyją" po 50 latach od swej prapremiery powraca na deski The Old Vic w Londynie. Spektakl będzie transmitowany do kin 20 kwietnia. Potem w polskich kinach będzie można zobaczyć liczne retransmisje zarejestrowanego przedstawienia.

Daniela Radcliffe'a (seria „Harry Potter"), Joshuę McGuire'a („Godzina") i Davida Haiga („Cztery wesela i pogrzeb", „Świadek oskarżenia") zobaczmy w zabawnej tragikomedii sytuacyjnej Toma Stopparda, transmitowanej na żywo z teatru Old Vic w Londynie. Główni bohaterowie sztuki to postaci wyjęte z „Hamleta" Szekspira. Rozenkranc i Gildenstern byli przyjaciółmi duńskiego królewicza, dworzanami, którym polecono odeskortować Hamleta do Anglii, gdzie ten miał być zdradziecko zabity. Tymczasem Hamlet, przeczytawszy ich listy, sam spowodował śmierć obu mężczyzn. Tyle wiemy od Szekspira.

Stoppard w swojej wersji dokonuje rekonstrukcji zdarzeń, które mogły nastąpić u Szekspira, ale autor ich nie opisał. Ta błyskotliwa tragikomedia przedstawia wędrówkę tytułowych bohaterów, pokazując, jakie okoliczności się na nią składają. Niektórzy nazywają dzieło Stopparda „Hamletem od kuchni", ale sam autor twierdzi, że to sztuka o: „dwóch dworzanach na duńskim zamku. Dwóch nic nieznaczących ludzikach otoczonych przez intrygi, posiadających bardzo mało informacji, z czego i tak większość z nich jest fałszywa. To jest o dwóch facetach".

Tekst został napisany w latach sześćdziesiątych XX wieku, a w 1990 roku autor zrealizował i wyreżyserował film pod tym samym tytułem (główna nagroda na Festiwalu Filmowym w Wenecji). Nowa inscenizacja Davida Leveaux powstała w 50. rocznicę pierwszego wystawienia sztuki, które wtedy wydobyło nazwisko młodego wówczas Stopparda na światło dzienne.

Rozpowszechnianiem spektakli teatralnych z cyklu „National Theatre Live" na terenie Polski zajmuje się dystrybutor najwyższej jakości kontentu alternatywnego dla kin, w tym transmisji HD LIVE i retransmisji HD z najlepszych teatrów i sal koncertowych świata, będący jednym ze światowych pionierów w tym zakresie. Marka www.nazywowkinach.pl została ustanowiona przez firmę CIKANEK FILM, działającą obecnie w 14 krajach Europy Centralnej i Wschodniej, a powstałą w roku 2007, by kreować i rozwijać rodzący się właśnie fenomen transmisji do kin spektakli i koncertów. Rocznie firma w samej tylko Polsce sprzedaje ponad 100.000 biletów.

Więcej na www.nazywowkinach.pl
https://www.facebook.com/nazywowkinach

GDZIE OGLĄDAĆ:

20 kwietnia 2017 | NA ŻYWO W HD:
Konin Kino Centrum – Koniński Dom Kultury

RETRANSMISJE W HD:
23 maja 2017 – sieć kin Multikino: Bydgoszcz, Gdańsk, Gdynia, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań Stary Browar, Szczecin, Warszawa Ursynów, Warszawa Targówek, Warszawa Złote Tarasy, Wrocław Arkady Wrocławskie, Zabrze.
28 maja Warszawa kino Luna
4 lipca 2017 Zamość CKF Stylowy
1 sierpnia 2017 – sieć kin Multikino: Bydgoszcz, Gdańsk, Gdynia, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań Stary Browar, Szczecin, Warszawa Ursynów, Warszawa Targówek, Warszawa Złote Tarasy, Wrocław Arkady Wrocławskie, Zabrze.
14 listopada 2017 – sieć kin Multikino: Bydgoszcz, Gdańsk, Gdynia, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Poznań Stary Browar, Szczecin, Warszawa Ursynów, Warszawa Targówek, Warszawa Złote Tarasy, Wrocław Arkady Wrocławskie, Zabrze.

Ciągle aktualizowane informacje o dodatkowych pokazach na: http://new.nazywowkinach.pl/nt-live/rosencrantz-i-guildenstern-nie-zyja

Realizatorzy:
David Leveaux reżyseria
Anna Fleischle i Loren Elstein kostiumy
Paul Kieve iluzje
Anna Fleischle scenografia
Corin Buckeridge muzyka
Loren Elstein asystent scenografa
Howard Harrison światło
Jessica Ronane CDG casting
Fergus O'Hare reżyseria dźwięku
Lizzi Gee ruch sceniczny

Obsada:
Daniel Radcliffe jako Rozenkranc
Joshua McGuire jako Gildenstern
David Haig jako Aktor
Hermeilio Miguel Aquino jako Dworzanin
Louisa Beadel jako Aktor
William Chubb jako Poloniusz
Josie Dunn jako Aktor
Matthew Durkan jako Alfred
Tim van Eyken jako Aktor
Wil Johnson jako Klaudiusz
Luke Mullins jako Hamlet
Theo Ogundipe jako Horacy
Marianne Oldham jako Gertruda
Evlyne Oyedokun jako Aktor
Alex Sawyer jako Aktor
Helena Wilson jako Ofelia

Kontakt:
Bartłomiej Majchrzak | +48.660.030.192 | poland@cikanekmanagement.eu
Katarzyna Gardzina-Kubała | +48.602.469.495 | pr@cikanekmanagement.eu

Informacje aktualne na dzień: 2017-04-18.

 

Katarzyna Gardzina-Kubała
Cikanek Film
20 kwietnia 2017
Wątki
Teatr w kinie

Książka tygodnia

Alef
Państwowy Instytut Wydawniczy
Jorge Luis Borges

Trailer tygodnia