Hamlet okiem Wyspiańskiego

"Soliloquium Mori część I : H2O" - reż. Joanna Grabowiecka

"H2O" to pokaz pracy studentki wydziału reżyserii Joanny Grabowieckiej. Będzie można go oglądać na scenie Teatru Collegium Nobilium 7 i 8 listopada o godz. 19. Spektakl to próba zmierzenia się z problemem, co mogłoby stać się z dwojgiem ludzi po doświadczeniu granicznym, gdyby mieli okazję spotkać się ponownie

Hamlet i Ofelia stają twarzą w twarz z własnymi lękami, obsesjami i grzechami, ale tym razem ich pozycje są równoległe. Oboje na nowo muszą się nauczyć, jak rozszyfrować alfabet emocji i wspomnień. Inspiracją dla stworzenia spektaklu pt.: Soliloquium Mori cz.1: „H2O”
był „Hamlet” W. Shakespeare’a oraz „Studium o Hamlecie” Stanisława Wyspiańskiego.

W swojej analizie dramatu Szekspirowskiego Wyspiański wiele uwagi poświęca charakterystyce postaci Ofelii. To ona właśnie, ze swoimi tajemniczymi kwestiami, z milczącą często obecnością, ze swą pozorną kruchością fizyczną i psychiczną stała się punktem wyjścia do opowiedzenia niniejszej historii.

Spektakl był pokazywany m.in. na Festival européen de Théâtre Universitaire et d’Ecole "De Cour à Jardin" w Angers (Francja) oraz na XIV Gdańskim Festiwalu Szekspirowskim. 13 listopada zostanie zaprezentowany w ramach FIST Festival w Belgradzie (Serbia).

Marta Walczak
Materiały Teatru
5 listopada 2010

Książka tygodnia

Kantor Nie/Obecność
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Katarzyna Fazan

Trailer tygodnia

Nastazja wychodzi za mąż
Krzysztof Babicki
Kameralny spektakl o namiętnościach n...