Haute couture w kostiumach Narni

"Opowieści z Narni..." - reż. Tomasz Konina - Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu

Pół setki fantastycznych kostiumów zaprojektowała Joanna Jaśko-Sroka do spektaklu "Opowieści z Narnii: Lew, czarownica i stara szafa". Premiera 8 marca!

Znana scenografka inspirowała się strojami, które można zobaczyć na światowych pokazach haute couture. - Dla mnie jest to niesamowite pole do popisu - mówi Joanna Jaśko-Sroka. - Stworzyłam projekty pół setki kostiumów, bo przedsięwzięcie jest ogromne. Wspólnie z Tomaszem Koniną, reżyserem i autorem scenografii, postanowiliśmy, że nie będziemy szli w tzw. bajkowość. Nie będziemy upraszczać, umilać, ale tworzyć pełnokrwiste postaci.

Kostiumy mieszkańców Narnii w dużym stopniu będą się odwoływać do tego, co dzieje się na wybiegach mody. Inspiracją jest haute couture, ale z jeszcze większym, niż na wybiegach przechyłem w stronę teatralności. Wiele z tych kostiumów to nie tylko ubiory, ale wręcz instalacje. Pozwolą one urzeczywistnić na scenie świat wykreowany, silnie działający na wyobraźnie widzów. - Działam dokładnie tak, jak twórcy mody - stosuję eklektyzm, czerpię z elementów strojów dawnych epok i przetwarzam je na wiele innych form. Mam nadzieję, że widzowie będą dosłownie oczarowani, jak przystało na taką czarodziejską opowieść - kończy Joanna Jaśko-Sroka.

(-)
Materiał Teatru
19 lutego 2014

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia