Hemar w roli głównej

"Hemar. Marchewka – próba generalizacji" - reż. Bartłomiej Wyszomirski - Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny w Toruniu

Zapraszamy na kolejną premierę Teatru Muzycznego – spektakl muzyczny Hemar. Marchewka – próba generalizacji w reżyserii Bartka Wyszomirskiego.

Najbliższa premiera Teatru Muzycznego w Toruniu to spektakl muzyczny, w którym główną rolę grają utwory i teksty satyryczne niezapomnianego Mariana Hemara. Artysta większości z nas kojarzy się z takimi przebojami jak np. Kiedy znów zakwitną białe bzy, czy Mały gigolo. Także z kabaretowymi skeczami, które do dziś grane są na różnych scenach w Polsce – częstokroć bez wiedzy kto jest ich autorem. Nie jest też powszechnie znane, że Hemar był nie tylko znakomitym tekściarzem, ale też doskonałym obserwatorem i komentatorem współczesnego mu świata. Jego analityczny umysł wybitnego brydżysty w formie poetyckiej przedstawiał trafione w punkt prognozy i rozwiązania, które do dziś nie straciły aktualności. Takim właśnie politycznym tekstem jest napisany w 1942 roku pamiętnik satyryczny Marchewka – dość powiedzieć, że wystarczy zmienić tylko daty i nazwiska, by zyskać opis czasów nam współczesnych.

W spektaklu historię inspirowaną zapiskami z Marchewki przeplatają piosenki Hemara. Kilkanaście z nich nie tylko zaśpiewają, ale i wykonają instrumentalnie aktorzy Teatru Muzycznego, znani z wcześniejszych produkcji: Michał Chorosiński, Dominika Figurska, Paulina Grochowska i Jeremiasz Gzyl.

To dla mnie wielki zaszczyt, że mogę grać w tym spektaklu z tak doświadczonymi aktorami. To też pierwsza okazja do współpracy z reżyserem Bartkiem Wyszomirskim – mówi Paulina Grochowska ­– Bardzo ważna jest dla mnie zarówno aktorska, jak i muzyczna strona spektaklu. Piosenki Hemara zostały przearanżowane do naszych potrzeb, ale zapewniam, że nie straciły nic ze swojego przedwojennego, kabaretowego uroku. Nie są też jedynie dodatkiem do gry aktorskiej, lecz napędzają fabułę – dodaje.

Premiera spektaklu odbędzie się 28 kwietnia o g. 19:00 w siedzibie Teatru Muzycznego przy ul. Żeglarskiej 8 w Toruniu.

(-)
Materiał Teatru
21 kwietnia 2016

Książka tygodnia

Mewa. Egzemplarz reżyserski Krystiana Lupy
Akademia Sztuk Teatralnych
Krystian Lupa

Trailer tygodnia