Historia i techniki lalkowe

wystawa "Oblicza lalek" - Wrocławski Teatr Lalek

Długa historia lalek dowodzi, że mogą one przedstawiać wszystko, i że te istoty fikcyjne, ożywione wolą człowieka, który sprawił, że zaczęły się ruszać i mówić, stają się do pewnego stopnia istotami ludzkimi, natchnionymi - dobrze albo źle - by nas wzruszać i bawić

Wystawa dokumentuje historię i technikę teatru lalek. Zaprezentujemy eksponaty pochodzące ze zbiorów Wrocławskiego Teatru Lalek, Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Mangha w Krakowie, Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu, Henryka Tomaszewskiego i Stefana Kaysera oraz prof. Jacka Radomskiego – pod patronatem Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

To pierwsza we Wrocławskim Teatrze Lalek wystawa tak szeroko prezentująca historię i techniki lalkowe w dziejach teatru lalkowego!

Wystawa przygotowana została z myślą o dzieciach, eksponaty są więc prezentowane w sposób przystępny i atrakcyjny dla małego Widza. Tylko u nas dzieci mogą podczas jednej wizyty poznać wszystkie znane techniki lalkarskie i zobaczyć, jak wygląda oryginalna jawajka, marionetka sycylijska, bunraku, a nawet skórzana lalka indonezyjskiego teatru cieni!

Na wystawie znajdą się nie tylko lalki, ale również unikalne fotografie, projekty i grafiki z archiwum Wrocławskiego Teatru Lalek i Biblioteki Uniwersyteckiej.

Na wystawie zaprezentowane zostaną  prace wybitnych artystów z Polski (Eugeniusz Get-Stankiewicz; Jerzy Chodurski, Elżbieta Terlikowska, Jerzy Zitzman, Jan Polewka, Jadwiga Mydlarska-Kowal) oraz zagranicznych (Czesi Dalibor Bača i Pavel Hubička czy Szwajcarka Susanna Brunner).

Ekspozycję można zwiedzać do końca roku 2010. Wstęp jest bezpłatny.

(-)
PIK
30 kwietnia 2010

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...