Historia miasta nad Odrą - wiosna 2011

Wrocław Europejską Stolicą Kultury 2016

Historia Wrocławia jak żadnego innego miasta związana jest z rzeką, nad którą jest położony. To z jej powodu zwany jest "Miastem wysp i mostów", "Wenecją Północy". Projekt "Historia miasta nad Odrą" ma ogromny potencjał edukacyjny. Jego głównymi celami są propagowanie historii Wrocławia w kontekście jego związku z Odrą i jej czterema dopływami oraz kształtowanie patriotyzmu lokalnego poprzez podkreślenie wyjątkowości położenia naszego miasta i jego położenia w terenie

„Historia miasta nad Odrą” tworzona jest z myślą o uczniach szkół gimnazjalnych i licealnych z Wrocławia i Dolnego Śląska – jako wyjątkowe, doskonałe uzupełnienie lekcji historii. Ma to być edukacyjne widowisko semiteatralne. Wrocławski Teatr Lalek planuje stworzyć je we współpracy z XIV Liceum Ogólnokształcącym im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu.

Planowany czas realizacji projektu to wiosna 2011.

Przebieg projektu

Również i w tym projekcie miejscem akcji będzie nurt Odry (odcinek od hipermarketu Leclerc do przystani Rędzin i z powrotem), a jej miejscem – jednostka pływająca, które zostaną wyczarterowane na czas realizacji projektu – tym razem barka Westerplatte (bez silnika) i pchacz Bizon, należące do Liceum im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu.

Tym razem publiczność gościć będzie nie na nabrzeżu, ale na pokładzie barki, w bezpośredniej bliskości z artystami.

W połowie rejsu na pokładzie II (obok szalupy) podczas cumowania przy przystani Rędzin widzowie (łącznie 200-250 uczniów) obejrzą widowisko edukacyjno teatralne, związane z historią Wrocławia, przedstawione w atrakcyjny dla młodzieży sposób (nacisk na wątki sensacyjne i ciekawostki). W semiteatralnym przedstawieniu – w planie żywym i lalkowym – poza aktorami Wrocławskiego Teatru Lalek wezmą udział wrocławscy historycy i Beata Maciejewska, autorka „Spacerownika”  „Gazety Wyborczej”.

W interesujący, ale przede wszystkim rzetelny sposób widowisko przybliży młodzieży historię miasta z naciskiem na szczególny wpływ Odry na kształtowanie się krajobrazu kulturowego miasta i regionu.

Ta niezwykła lekcja historii zostanie zinscenizowana w symbolicznej scenografii, wizualizującej historię Odry i Wrocławia – od momentu lokacji do czasów współczesnych.

Dodatkową atrakcją, która doda edukacyjnemu projektowi walorów rozrywkowych, będzie przygotowana przez aktorów Wrocławskiego Teatru Lalek niespodzianka dla widzów – scena napaści na barkę przez odrzańskich piratów (na wysokości śluzy).

Ogromną korzyścią wynikającą z realizacji projektu będzie renowacja i konserwacja barki Westerplatte, której należy dokonać w ciągu dwóch lat. Wrocławski Teatr Lalek i XIV LO zwrócą się z wnioskami o dofinansowanie do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej, a uzyskane środki zostaną przeznaczone na remont barki oraz zamontowanie jej silnika, dzięki któremu będzie mogła stać się samodzielną jednostką.

Poza odnowieniem planujemy adaptację barki do celów teatralno-edukacyjnych – remont pokładu-sceny oraz kabin pasażerskich i stworzenie miejsca, gdzie można będzie serwować posiłki.

(-)
Materiały Teatru
20 kwietnia 2010

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia