Historia ojca żydowskiej rodziny

"Skrzypek na dachu" - reż. Roberto Skolmowski - Opera i Filharmonia Podlaska

Świecący niezwykłe triumfy na deskach Broadwayu i hipnotyzujący potężną siłą oddziaływania na publiczność na całym świecie „Skrzypek na dachu" od kilkudziesięciu lat nie przestaje być źródłem coraz to nowych inspiracji. Niemalże dokładnie w pięćdziesiąt lat od – historycznego już – premierowego pokazu musicalu na deskach Imperial Theatre w Nowym Jorku, a także w ponad czterdzieści lat od kultowej ekranizacji Normana Jewisona, inscenizacja zostanie zaprezentowana w Operze i Filharmonii Podlaskiej – Europejskim Centrum Sztuki w Białymstoku.

Pamiętacie marzącego o bogactwie Tewjego Mleczarza i ukochaną przez niego Anatewkę?

Reżyser białostockiej premiery spektaklu, Roberto Skolmowski, powróci w swojej realizacji „Skrzypka na dachu" do odradzającej się wciąż na nowo historii ojca żydowskiej rodziny skazanej na wygnanie z rodzinnej wsi w carskiej Rosji, wskrzeszając atmosferę sztetl z początku XX wieku – miasteczka zamieszkanego przez szczęśliwie i harmonijnie współżyjących ze sobą ludzi różnych kultur, wyznań i obyczajów. Ten magiczny i odchodzący w niepamięć świat zostanie jednak odczytany w zupełnie nowy i zaskakujący swoją oryginalnością sposób.

W powoływanym właśnie do życia musicalu z muzyką Jerry'ego Bocka i librettem Josepha Steina, Roberto Skolmowski podejmie śmiały dialog z historią i tradycją. Mityczna Anatewka, biorąca swój początek w powieści Szołema Alejchema, pierwowzorze literackim „Skrzypka na dachu", nie będzie jedynie odległą i sentymentalną krainą. W przyjętej przez reżysera wizji, ten wyidealizowany przez lata świat zostanie głęboko osadzony w realiach naszej rzeczywistości, przemieniając tym samym inscenizację w liryczny, ale przejmująco współczesny moralitet.

Doskonała obsada aktorska, malowniczość scenografii, uroda i wdzięk scen zbiorowych, niezwykła dramaturgia, efektowne rozwiązania inscenizacyjne oraz porywająca muzyka w wykonaniu Orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej staną się imponującym potwierdzeniem legendarnego już fenomenu „Skrzypka na dachu" – niekwestionowanego przez nikogo arcydzieła gatunku.

Rozpoznawalny wszędzie bez względu na kontekst utwór „Gdybym był bogaczem", jeden z najpopularniejszych i najbardziej wzruszających utworów spektaklu zyska wkrótce całkowicie nowy wymiar i rozbrzmi na deskach Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku 28 września 2014 roku z okazji drugiej rocznicy inauguracji nowej siedziby instytucji.

(-)
Materiał OiFP
19 września 2014

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...