Historia tancerza Royal Ballet

"Billy Elliot" - reż. Michał Znaniecki - Teatr Rozrywki w Chorzowie

10 kwietnia w Teatrze Rozrywki zobaczymy musical Eltona Johna i Lee Halla "Billy Elliot" w reżyserii Michała Znanieckiego. Polacy widzowie znają historię Billy'ego Elliota z wzruszającego filmu o tym samym tytule, który światową premierę miał w roku 2000.

Musical Eltona Johna i Lee Halla, inspirowany jest historią tancerza Royal Ballet, Philipa Marsdena.

Musical miał premierę na londyńskim West Endzie, w Victoria Palace Theatre, 11 maja 2005 roku. Jest grany do dzisiaj, a rezerwacje biletów dokonywane są już na cały 2015 rok. Otrzymał pochlebne recenzje: Charles Spencer z "Daily Telegraph" napisał: "największy brytyjski musical, jakie kiedykolwiek widziałem", a "Daily Mail" nazwał go "arcydziełem teatralnym".

"Billy Elliot" był nominowany do nagrody Laurence Olivier Award w dziewięciu kategoriach. Ostatecznie otrzymał w czterech: Najlepszy Nowy Musical, Najlepszy Aktor (nagroda przyznana wspólnie dla Jamesa Lomasa, George Maguire i Liama Mowera - chłopców, którzy grali Billiego), Najlepszy Dźwięk i Najlepsza Choreografia. Otrzymał też nagrodę Evening Standard, jak również Critics Circle Award oraz Nagrodę Theatre goers, wszystkie za najlepszy musical.

W 2013 roku spektakl uhonorowano nagrodą Olivier Award, Nagrodą Publiczności w 2 BBC Radio (przez głosowanie widzów teatralnych), po wielu latach bycia finalistą.

13 listopada 2007 r. odbyła się prapremiera australijska (Teatr Capitol w Sydney), 1 października 2008 r. - na Broadwayu (Teatr Imperial, Nowy York), a 11 kwietnia 2010 r. - w Chicago (Ford Center for Performing Arts Oriental Theatre). Kolejne premiery miały miejsce w Toronto, Seulu, St. Louis i Oslo.

Produkcja broadwayowska została nagrodzona dziesięcioma Drama Desk, i dziesięcioma Tony Award. Produkcje: australijska i koreańska również uhonorowano wieloma tamtejszymi nagrodami teatralnymi.

Polacy znają historię Billy'ego Elliota z wzruszającego filmu w reżyserii Stephena Daldry'ego (znanego u nas również z fenomenalnych Godzin), który światową premierę miał w roku 2000.

"Billy Elliot", to znakomity materiał muzyczny i literacki ubrany w piękną, wzruszającą formę oraz - co najważniejsze - niosący istotne i nośne przesłanie. To opowieść o spełnianiu marzeń, o ciężkiej pracy i zrzucaniu mentalnych pęt i ograniczeń. O walce ze stereotypami, o pasji i sile charakteru. I o samotności w realizowaniu najskrytszych marzeń.

(-)
Materiał Teatru
18 marca 2015

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia

Miłość do trzech pomar...
Zbigniew Głowacki