Historie polsko - rosyjskie

"W jednym pokoju" - reż. Talgat Batałow - Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy

Na zlecenie Teatru im. Modrzejewskiej powstaje spektakl z odniesieniami do polsko-radzieckiej przeszłości Legnicy. Premiera 13 września w ramach artystyczno-społecznego projektu "Dwadzieścia lat po/Twenty years after" w rocznicą opuszczenia miasta przez wojska rosyjskie.

Reżyser przedstawienia "W jednym pokoju" Talgat Batałow oraz jego producent Aleksiej Kriżewski kończą właśnie kilkudniową wizytę dokumentacyjną w Legnicy, podczas której - charakterystyczną dla moskiewskiego Teatru doc. metodą dokumentalnej kwerendy - zbierali wspomnienia mieszkańców miasta o latach, w których nazywano je Małą Moskwą. Całość realizowana jest na zlecenie legnickiego Teatru Modrzejewskiej, z którym moskiewscy twórcy współpracowali w roku 2007 podczas pierwszej edycji festiwalu teatralnego "Miasto" (wraz z wrocławskim Teatrem Ad Spectatores zrealizowali spektakl "1612" pokazywany zarówno w Legnicy, jak i w Moskwie).

- Od razu się przyznam, że przyjechałem do Legnicy nic nie wiedząc o tym mieście. Świadomie nie szukałem o nim żadnej informacji, by być jak niezapisana tabliczka i na wszystko spoglądać świeżym okiem. Rozmawialiśmy z wieloma ludźmi kilku pokoleń i mam wrażenie, że mamy szansę opowiedzieć historie, których sami nie znacie -przekonywał podczas spotkania z legnickimi dziennikarzami reżyser Talgat Batałow. - Będzie to historia uniwersalna, tak aby była zrozumiała także poza Legnicą. Zagramy ją przecież w Moskwie, a być może i w innych miastach lub krajach.

Reżyser wspomniał, że realizował już podobną historię, która była opowieścią z białoruskim kontekstem powiązanym z aresztowanym przez reżim Łukaszenki kandydatem do prezydentury. Spektakl "Dwoje w twoim mieszkaniu" opowiada historię żony kandydata strzeżonej przez dwóch funkcjonariuszy bezpieki w jej własnym mieszkaniu i jej walce o usunięcie intruzów z jej życia. Przedstawienie grane było (z oczywistych przyczyn poza Białorusią) w kilku europejskich krajach.

Dwukrotna premierowa prezentacja moskiewskiego spektaklu "W jednym pokoju" to fragment większej i obliczonej na trzy dni (13-15 września 2013 r.) całości, jaką jest międzynarodowy społeczno-artystyczny projekt "Dwadzieścia lat po/Twenty years after" realizowany w 20. rocznicą opuszczenia miasta przez wojska radzieckie/rosyjskie. W programie m.in. konferencja naukowa "Wyjdą, nie wyjdą" (z planowanym udziałem Lecha Wałęsy), premiera dokumentalnego filmu o "radzieckiej" Legnicy w reżyserii Mirosława Jasińskiego, pokazy grup rekonstrukcyjnych, wspomnieniowa biesiada byłych mieszkańców Legnicy z krajów b. ZSRR (już w tej chwili na liście chętnych jest dwieście osób), a także plenerowy koncert słynnej z buntowniczych kontestacji kapeli rockowej "Leningrad" w legnickim parku.

- Nie chodzi nam ani o resentymenty, ani o rocznicową uroczystość, ale o artystyczny projekt z wymiarem społecznym i spotkania, które odbywać się będą ponad ideologicznymi podziałami i politycznymi sporami. Przy okazji, ale jednak w przededniu oficjalnych rocznicowych obchodów powiązanych z datą 17 września. Podczas promocji tego wydarzenia odbędą się spotkania z dziennikarzami w Warszawie, Moskwie i Petersburgu - zauważył dyrektor legnickiego teatru Jacek Głomb, jeden z jego pomysłodawców.

Trzydniowy program, którego producentem jest Teatr Modrzejewskiej w Legnicy, zaś patronem finansującym przedsięwzięcie marszałek Dolnego Śląska Rafał Jurkowlaniec, to wspólny pomysł fotografika i właściciela wydawnictwa Edytor Franciszka Grzywacza (będą okazjonalne przewodniki i publikacje, m.in. rosyjskojęzyczna wersja książki "Śladami Małej Moskwy") oraz Fundacji Jacka Głomba "Naprawiacze Świata. Partnerem przedsięwzięcia jest także Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu.

Na zdjęciu: po lewej Aleksiej Kriżewski, po prawej - Talgat Batałow

Grzegorz Żurawiński
24 kwietnia 2013

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...