Historyczna fantazja o mieście

"Wałbrzych Utopia 2.039" - reż. Piotr Ratajczak - Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu

Edmund, Bronek, Josef, Christinne, Marysia, Marzenka, Walter, Adela, Jerzy. "Wałbrzych Utopia 2.039" to opowieść o alternatywnej historii miasta zakodowanej w biografiach, fantazja o Wałbrzychu jako Szwajcarii Europy - mieście spełnienia liberalnego i socjalistycznego snu.

W tym oto Miejscu Niemożliwym spotykają się po wojnie ludzie, których łączy to, że do niego niegdyś przyjechali i je opuścili. Wałbrzych po wojnie był jak tabula rasa, którą bohaterowie zapisują swoimi życiorysami, funkcjonującymi niczym przypowieści. Spotkanie migrantów prowokuje wybuch nowej rzeczywistości, w której oni próbują się zadomowić. Każdy przychodzi ze swoją strategią tożsamościową, z własnym wyobrażeniem miasta Spełnionego Snu. Miasto ma dla nich swoją utopię. Czy na taki nowy wspaniały świat czekają mieszkańcy miasta W.?

Spektakl inspirowany czytaniami Pamiętników wałbrzyszan, prezentowanymi podczas XIV Dni Dramaturgii. Zaproszeni do współpracy dramaturdzy i studenci reżyserii przedstawili sceniczne szkice spisanych dekadę temu przez wałbrzyszan wspomnień. Spośród pięciu tekstów reżyser Piotr Ratajczak wybrał propozycję Piotra Rowickiego i zaprosił autora do pracy nad scenariuszem przedstawienia.

Prapremiera WAŁBRZYCH UTOPIA 2.039 zrealizowana w ramach projektu "WAŁBRZYCH: ŻADNYCH HEROSÓW- 50. Sezon Teatru Dramatycznego" dzięki wsparciu finansowemu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Gminy Wałbrzych.

Współproducent: Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie

8 grudnia 2013 r. / godz. 18.00 / niedziela / Duża Scena - pokaz popremierowy

(-)
Materiał Teatru
4 grudnia 2013

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...