Hiszpańskie otwarcie sezonu

"Don Carlos" - reż. W.Zawodziński - Opera Śląska w Bytomiu

12 września o godzinie 18.00 inauguracja 67. sezonu artystycznego Opery Śląskiej na scenie Teatru Śląskiego w Katowicach. Opera zaprezentuje "Don Carlosa" Verdiego

Akcja rozgrywa się w Hiszpanii ok. 1560 r. Krajem rządzi Inkwizycja i ślepo jej podporządkowany król Filip II. Ze względów politycznych Filip zawarł małżeństwo z francuską księżniczką Elżbietą de Valois, nie bacząc, że doprowadził tym samym do zerwania zaręczyn Elżbiety. Hiszpański infant, syn króla Filipa II - Don Carlos jest zrozpaczony utratą ukochanej. Tłem dramatu jest zatem miłość infanta do młodej macochy, starcza zazdrość Filipa o własnego syna oraz w wymiarze politycznym walka Flandrii o uwolnienie się spod krwawego jarzma Hiszpanii.

Verdi napisał „Don Carlosa” na zamówienie Wystawy Paryskiej. Libretto osnute na dramacie Friedricha Schillera, napisane było częściowo przez Josepha Mery’ego, a dokończone przez Camille’a du Locle’a. Kompozytor stworzył swoje dzieło w Genui, gdzie schronił się przed działaniami wojennymi prusko-austrackiego konfliktu w 1866 roku. Prapremiera opery Verdiego odbyła się w 1867 roku w Paryżu i choć początkowo nie odniosła sukcesu, z biegem czasu zdobyła sobie zasłużone powodzenie i po dziś dzień zaliczana jest do kanonu największych arcydzieł włoskiej muzyki operowej.

Pierwsza realizacja „Don Carlosa” na deskach Opery Śląskiej miała miejsce w 1955 roku, w reżyserii i inscenizacji Jerzego Zegalskiego, pod kierownictwem muzycznym Włodzimierza Ormickiego i w scenografii Józefa Szajny. W roku 1967 arcydzieło było wznowione, zawsze w doborowej obsadzie, bo opera ta wymaga grona najlepszych śpiewaków. We wrześniu szczególną okazją do zanurzenia się w świecie muzyki Verdiego będzie inauguracja 67. sezonu artystycznego Opery Śląskiej na scenie Teatru Śląskiego w Katowicach.

(-)
Ultramaryna
10 września 2011

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia