Huczne drugie urodziny monodramu

"Karin Stanek" - reż. Alina Moś-Kerger - Teatr Korez w Katowicach

13 lutego 2015, dwa lata od prapremiery monodramu muzycznego „Karin Stanek” Aliny Moś-Kerger w wykonaniu Agnieszki Wajs, na scenie teatru Korez odbędzie się uroczysty pokaz spektaklu z udziałem wielu zaproszonych gości, m.in. kolegów Karin z legendarnego zespołu Czerwono-Czarni.

Prapremiera monodramu muzycznego „Karin Stanek" odbyła się 22 lutego 2013 roku w ramach projektu Młoda Scena Teatru Korez, przy wsparciu Instytucji Kultury Katowice Miasta Ogrodów i Urzędu Miejskiego w Bytomiu, pod honorowym patronatem prezydenta Bytomia, Damiana Bartyli. Autorką i reżyserką sztuki jest Alina Moś-Kerger, w tytułową rolę brawurowo wciela się Agnieszka Wajs, której towarzyszą grający na żywo muzycy: pianista Łukasz Forest Piechota i perkusista Łukasz Kurek, pod kierownictwem muzycznym kontrabasisty, Piotra Górki.

Spektakl opowiada o losach bytomianki od głośnej wygranej w konkursie „Czerwono-Czarni szukają młodych talentów", przez cienie i blaski wielkie kariery, emigrację do Niemiec, samotność i poszukiwanie swojego miejsca, aż po nagłą śmierć w lutym 2011 roku. Spektakl spotkał się z pozytywnymi opiniami krytyki i zyskał uznanie wśród publiczności w całej Polsce. Znalazł się w finale 11. Ogólnopolskiego Przeglądu Monodramu Współczesnego w Warszawie, grano go także na festiwalach: Dramaturgii Współczesnej Rzeczywistość Przedstawiona w Zabrzu, czy 11. Wałbrzyskich Fanaberiach Teatralnych, a Agnieszka Wajs otrzymała nagrodę aktorską na przeglądzie Scena Letnia Domu Literatury w Łodzi w 2014 roku. Z kolei Piotr Puławski, sceniczny kolega Karin, który na spektakl przyleciał do teatru Korez specjalnie z Niemiec, zachwycony talentem Agnieszki Wajs zaprosił ją do wspólnych występów z reaktywowanymi Czerwono-Czarnymi. Dziś Agnieszka jest jedną z solistek zespołu i koncertuje z legendami bigbitu, śpiewając piosenki z repertuaru Karin.

Uroczysty, urodzinowy spektakl zaskoczy widzów wyjątkową niespodzianką - wśród zaproszonych gości znajdą się muzycy Czerwono-Czarnych, m.in. Wiesław Bernolak, Zbigniew Bizoń, Jan Knap, Piotr Puławski czy Ryszard Poznakowski, a niektórzy z nich (wspólnie z muzykami monodramu i Agnieszką Wajs w roli solistki) wykonają po spektaklu kilka utworów z repertuaru Karin. Na zakończenie będzie można porozmawiać z legendami bigbitu, a także zjeść kawałek wyjątkowego, urodzinowego tortu.

(-)
Materiał Teatru
22 stycznia 2015

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia

Faust
Tobias Kratzer
Nowy "Faust" z Opery Paryskiej 29 lis...