Huczne pierwsze urodziny monodramu muzycznego

"Karin Stanek" - reż. Alina Moś-Kerger - Teatr Korez w Katowicach

22 lutego 2014, równo w rok od prapremiery monodramu muzycznego „Karin Stanek” Aliny Moś-Kerger w wykonaniu Agnieszki Wajs, w katowickim Old Timers Garage'u odbędzie się uroczysty pokaz spektaklu, z udziałem wielu zaproszonych gości, m.in. kolegów Karin z legendarnego zespołu Czerwono-Czarni.

Prapremiera monodramu muzycznego „Karin Stanek" odbyła się 22 lutego 2013 roku w ramach projektu Młoda Scena Teatru Korez, przy wsparciu Instytucji Kultury Katowice Miastia Ogrodów i Urzędu Miejskiego w Bytomiu, pod honorowym patronatem prezydenta Bytomia, Damiana Bartyli. Autorką i reżyserką sztuki jest Alina Moś-Kerger, w tytułową rolę brawurowo wciela się Agnieszka Wajs, której towarzyszą grający na żywo muzycy: pianista Łukasz Forest Piechota i perkusista Łukasz Kurek, pod kierownictwem muzycznym kontrabasisty, Piotra Górki.

Spektakl opowiada o losach bytomianki od głośnej wygranej w konkursie „Czerwono-Czarni szukają młodych talentów", przez cienie i blaski wielkie kariery, emigrację do Niemiec, samotność i poszukiwanie swojego miejsca, aż po nagłą śmierć w lutym 2011 roku.

„Mierzenie się z legendą, tym bardziej gdy jest się samej na scenie, to wielkie wyzwanie" - mówiła przed premierą Agnieszka Wajs. Dziś podtrzymuje te słowa:

- Każdy spektakl jest dla mnie tak samo ekscytujący i wymagający, i przed każdym mam tę samą tremę, bo wiem, że na widowni z pewnością zasiada ktoś, kto pamięta prawdziwą Karin, kto widział ją na żywo – mówi aktorka.

Spektakl spotkał się z pozytywnymi opiniami krytyki i zyskał uznanie wśród publiczności w całej Polsce. Znalazł się w finale 11. Ogólnopolskiego Przeglądu Monodramu Współczesnego w Warszawie, grano go także na festiwalach: Dramaturgii Współczesnej Rzeczywistość Przedstawiona w Zabrzu, czy 11. Wałbrzyskich Fanaberiach Teatralnych, a Piotr Puławski, sceniczny kolega Karin, który na spektakl przyleciał do teatru Korez specjalnie z Niemiec, zachwycony talentem Agnieszki Wajs zaprosił ją do wspólnych występów z reaktywowanymi Czerwono-Czarnymi.

- Zainteresowanie „Karin Stanek", moim debiutanckim przedstawieniem, przerosło moje najśmielsze oczekiwania – mówi Alina Moś-Kerger. - Dzięki temu spektaklowi poznaliśmy wielu niesamowitych ludzi, a ja nie ukrywam, że otworzyło się przede mną także kilka teatralnych drzwi. Ale bezcenna jest przede wszystkim reakcja publiczności, ich śmiech i łzy, i podziękowania po spektaklu – dodaje.

Uroczysty, rocznicowy spektakl zaskoczy widzów wieloma niespodziankami. Wśród zaproszonych gości znajdą się muzycy Czerwono-Czarnych: saksofonista Zbigniew Bizoń, perkusista Jan Knap i klawiszowiec Ryszard Poznakowski, którzy (wspólnie z muzykami monodramu i Agnieszką Wajs w roli solistki) wykonają po spektaklu kilka utworów z repertuaru Karin.

- To będzie dla nas ogromny zaszczyt: zagrać na jednej scenie z legendami polskiej muzyki rozrywkowej – mówi podekscytowany Piotr Górka i dodaje, że oto dowód, iż muzyka faktycznie łączy pokolenia.

Z kolei Stefan Papierowski, najwierniejszy fan Malowanej Lali, pokaże w ten wyjątkowy wieczór swoją kolekcję pamiątek i rzeczy osobistych, podarowanych mu przez Karin Stanek, m.in. słynną gitarę czy strój sceniczny.

Nie bez znaczenia pozostaje także miejsce imprezy – w Old Timers Garage znajduje się 30 zabytkowych samochodów, a w takiej scenerii słowa znanej piosenki „autostop, autostop, wsiadaj bracie, dalej, hop" nabiorą chyba szczególnej mocy.

(-)
Materiał Teatru
13 lutego 2014

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia

Faust
Tobias Kratzer
Nowy "Faust" z Opery Paryskiej 29 lis...