Huczne urodziny w domu Mrożka

czwartkowe spotkanie to zapowiedź jubileuszowych atrakcji

Współczesny ma 60 lat. Przez ten czas współpracowało z nim wielu znakomitych aktorów, reżyserów i dramatopisarzy. Ważną kartę w jego dziejach zapisał Sławomir Mrożek. Czwartkowe spotkanie z autorem to zapowiedź jubileuszowych atrakcji.

Maciej Englert podkreśla, że przez 60 lat publiczność była najwierniejszym partnerem jego teatru. Dlatego większość rocznicowych wydarzeń jest otwarta dla widzów i bezpłatna. Warto zarezerwować sobie czas, bo na scenie przy Mokotowskiej pojawi się mnóstwo gwiazd.

Zaczęło się od Axera

Dokładna data jubileuszu to 5 listopada. Atmosferę urodzin będzie można jednak poczuć już jutro. Na godz. 19 zaplanowano bowiem wieczór ze Sławomirem Mrożkiem (wejściówki do odbioru w kasie teatru). Mistrz groteski, którego sztuki niezwykle często gościły na afiszu przy Mokotowskiej, tym razem przyjedzie do Warszawy, by opowiedzieć o wydanym właśnie tomie swojej korespondencji z Adamem Tarnem. Pretekstem do rozmowy będzie także szykowana przez Wydawnictwo Literackie publikacja dzienników Mrożka z lat 60. i 70.

Podczas wieczoru odbędzie się także projekcja telewizyjnej wersji „Męczeństwa Piotra Ohey’a” z 1962 roku w reżyserii Erwina Axera, który będzie honorowym gościem jubileuszowych obchodów.

Jego biografia i artystyczne osiągnięcia są nierozerwalnie związane z historią Współczesnego. To on jest założycielem sceny przy Mokotowskiej i jej pierwszym dyrektorem. On zaproponował warszawskiej publiczności repertuar oparty przede wszystkim na współczesnych zachodnich dramatach. Sławę przyniosły mu też świetne inscenizacje tekstów Mrożka.

W telewizji i na scenie

12 października pokazana zostanie telewizyjna wersja wystawionego przez Axera we współpracy z Andrzejem Łapickim w 1964 roku spektaklu „Biedermann i podpalacze” Maksa Frischa. A dwa tygodnie później – „Ifigenia w Taurydzie” Goethego z 1965 roku.

Będą też produkcje ostatnich lat, takie jak „Kwartet” w reżyserii Zbigniewa Zapasiewicza oraz „Wniebowstąpienie” wystawione przez Macieja Englerta.

Na wydarzenie zapowiada się przedpremierowy pokaz telewizyjnej inscenizacji „Namiętnej kobiety” – jednego z największych komediowych hitów Współczesnego z Martą Lipińską w roli tytułowej.

Te pokazy spektakli Współczesnego zarejestrowane na potrzeby Teatru TV będą jednymi z najważniejszych punktów jubileuszu. – Po projekcjach widzowie będą mogli zadawać pytania aktorom i realizatorom – mówi Jadwiga Adamowicz z działu literackiego. – Mamy już zapewniony udział naszych aktorów: Marty Lipińskiej, Mai Komorowskiej, Krzysztofa Kowalewskiego, Borysa Szyca, Andrzeja Zielińskiego i Janusza Michałowskiego.

Zaproszenie potwierdził także Andrzej Łapicki. Organizatorzy zabiegają o obecność Wiesława Michnikowskiego, Joanny Szczepkowskiej, Jana Englerta, Adama Ferencego i Krzysztofa Wakulińskiego. – Obchody jubileuszowe są rozłożone na cały sezon. Nie wszystkie terminy zostały ustalone, więc lista gości jest jeszcze otwarta – zaznacza Adamowicz.

Tylko głos, ale wielki

Z okazji 60-lecia scena przy Mokotowskiej pierwszy raz udostępni fragmenty zapisów dźwiękowych swoich spektakli z lat 1959 – 2002. Będzie to swoista podróż w czasie, okazja przypomnienia wielkich teatralnych kreacji. 2 listopada zaplanowano wieczór poświęcony Zbigniewowi Zapasiewiczowi. Tydzień później bohaterem będzie Tadeusz Łomnicki.

Najważniejszym artystycznym wydarzeniem jubileuszu będzie zaś planowana na grudzień premiera „Sztuki bez tytułu” Czechowa w reżyserii Agnieszki Glińskiej, z Borysem Szycem w roli głównej.

Julia Rzemek
Zycie Warszawy
30 września 2009

Książka tygodnia

Tajemnicze dziecko
Wydawnictwo Media Rodzina
E.T.A. Hoffmann (Ernst Theodor Amadeus Hoffmann)

Trailer tygodnia