I śmiesznie, i strasznie

„Kołtuneriada" - reż. Piotr Zaremba - Scena Teatralna Trójki

Co by było, gdyby pani Dulska ze swoją rodziną żyła dzisiaj? I co by było, gdyby zamiast najstarszego syna Zbyszka miała... córkę? Na te pytania w swoim słuchowisku „Kołtuneriada" postara się odpowiedzieć Piotr Zaremba. Premiera w radiowej Trójce w niedzielę 10 lutego o godz. 20.00.

Premierowa realizacja na Scenie Teatralnej Trójki pokazuje kilka dni z życia polskiej rodziny. A poza tym w lekkim tonie stawia pytania o takie pojęcia jak: wolność, miłość i nowoczesność.

– „Kołtuneriada" to zabawa z klasycznym dramatem „Moralność Pani Dulskiej", który znają wszystkie pokolenia Polaków. Autor tekstu naszego słuchowiska, Piotr Zaremba, umieścił akcję w realiach polskiego współczesnego przedmieścia. Im dłużej obcujemy z tymi postaciami, tym bardziej przekonujemy się, że współczesna Dulska i jej domownicy borykają się z identycznymi – jak ponad sto lat temu – problemami. Co ważniejsze – do rozwiązania problemów używają wciąż tych samych metod. Jest tu więc i śmiesznie, i strasznie – mówi reżyser Sebastian Konrad, który uważa, że Piotr Zaremba udanie odkurzył portret polskiego „Kołtuna". – Okazało się, że wciąż prezentuje się on bardzo aktualnie – dodaje reżyser.

Piotr Zaremba – „Kołtuneriada": reżyseria i opracowanie muzyczne – Sebastian Konrad; realizacja akustyczna – Paweł Szaliński. Obsada: Ewa Konstancja Bułhak, Sebastian Konrad, Paulina Gałązka, Wojciech Zieliński, Anna Kerth, Aleksandra Kowalicka, Adrian Zaremba, Brygida Turowska.

Emisja w radiowej Trójce w niedzielę 10 lutego o godz. 20.05.

Artur Szklarczyk
Materiały Polskiego Radia
7 lutego 2019
Portrety
Piotr Zaręba

Książka tygodnia

Bauhaus - nauczanie/nowy człowiek
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
red. Małgorzata Leyko

Trailer tygodnia