I wkrótce zaczną się Dziady

Teatr Polski we Wrocławiu

10 lutego rozpoczęliśmy próby do Dziadów części III Adama Mickiewicza w reżyserii Michała Zadary. W Teatrze Polskim we Wrocławiu w 2016 r. po raz pierwszy w historii na scenę zostanie przeniesiona całość tekstu Mickiewicza – bez skrótów i skreśleń. Przygotowania do tej inscenizacji trwają już od trzech lat.

To bezprecedensowe wydarzenie wpisuje się w obchody Europejskiej Stolicy Kultury oraz 70-lecia istnienia Teatru Polskiego we Wrocławiu. Cały projekt jest urzeczywistnieniem idei teatru publicznego, który od 250 lat stanowi jedyną przestrzeń do realizacji tego typu przedsięwzięć.
W Dziadach części III powracamy do klasycznej inscenizacji teatralnej, ale kontekst będzie współczesny, sens na dzisiaj i wartości ważne dla nas.

Pomysłodawcą scenografii spektaklu jest sam Adam Mickiewicz, którego wizję urzeczywistni Robert Rumas. Na scenie zobaczymy m.in. wiernie zrekonstruowaną celę Konrada oraz Bal u Senatora zrealizowany w konwencji operetki z muzyką autorstwa Jana Duszyńskiego. Na potrzeby spektaklu w teatralnych pracowniach krawieckich powstaje ponad sto kostiumów z epoki, w tym mundury urzędnicze, wojskowe i suknie wieczorowe. Do wszystkich scen Dziadów części III zostaną wykorzystane specjalnie zaprojektowane do tego celu realistyczne, iluzyjne horyzonty sceniczne, malowane tradycyjną techniką na płótnie.

W liczącej kilkadziesiąt osób, międzypokoleniowej obsadzie Dziadów części III zobaczymy m.in. Bartosza Porczyka (Konrad), Mariusza Kiljana (Ksiądz Piotr), Ewę Skibińską (Pani Rollison), Cezarego Łukaszewicza (Adolf), Adama Cywkę (Diabeł, Kamerjunkier, Pułkownik, Belzebub), Wojciecha Ziemiańskiego (Kapral, Francuz) i Wiesława Cichego (Senator).

W ROKU 2016 SPEKTAKL ZOSTANIE OBJĘTY HONOROWYM PATRONATEM PREZYDENTA RP BRONISŁAWA KOMOROWSKIEGO.

(-)
Materiał Teatru
0
Portrety
Michał Zadara

Książka tygodnia

Sześć opowieści o tym, jak godnie przeżyć życie
Agencja Dramatu i Teatru "Adit"
Tomasz Kaczorowski

Trailer tygodnia