Idea i program

17. Wałbrzyskie Fanaberie Teatralne - 1. Festiwalu Muzyki w Teatrze. REZONANS

Idea 1. Festiwalu Muzyki w Teatrze. REZONANS / 17. Wałbrzyskie Fanaberie Teatralne narodziła się w naturalnym procesie nasłuchiwania i poszukiwania silnych trendów wśród zjawisk teatralnych. „Muzyka w teatrze" nie jest terminem jednoznacznym, generalizując: jest to element spektaklu, współtworzący świat dźwięku przedstawienia czy wydarzenia scenicznego.

Niejednoznaczność podkreśla dodatkowo fakt, że na muzykę w teatrze składają się utwory muzycznie obecne w różnych formach (nagrania, wykonania na żywo, kompozycje oryginalne bądź zapożyczone) oraz traktowane w niejednolity sposób: jako równorzędny element świata przedstawionego, bądź zaledwie tło liryczne.

Festiwal REZONANS podkreśla znaczenie oraz zwraca uwagę na osiągnięcia i tendencje współczesnych twórców muzyki w teatrze, którzy – z uwagi na brak należnej reprezentacji – zabiegają o wyjście z drugoplanowego charakteru swojej twórczości. Artyści ci, współkreując spektakl poprzez muzykę czy całościową fonosferę przedstawień, stają się partnerem, nie tylko podwykonawcą dla reżyserów. Większość polskich festiwali teatralnych wydaje się wciąż nie zauważać rosnącej obecności i wagi twórcy muzyki w przedstawieniu.

REZONANS będzie miejscem regularnego spotkania, które integrowałoby środowisko muzyczne i teatralne. Tym sposobem, Festiwal przyczyni się w sposób bezpośredni do wykazania i podniesienia wartości muzyki, komponowanej dla teatru przez profesjonalnych twórców. W ramach tego interdyscyplinarnego wydarzenia będą mieli szansę zaprezentować się artyści spektakli dramatycznych, w których muzyka jest jednym z równorzędnych bohaterów – w postaci wykonywania na żywo, czy w nagraniu – a nie tylko ilustracyjnym tłem wydarzeń scenicznych.

Nowy Festiwal będzie kreował znaczące, zauważalne w skali krajowej treści, wpływał na pozytywne postrzeganie muzyki w teatrze w Polsce. Lata doświadczeń i posiadanie ogromnej sieci kontaktów z większością instytucji kultury w kraju (jak i z twórcami, teoretykami i krytykami) będą podwalinami dla Festiwalu, w którym rolę nadrzędną grać będzie MUZYKA.

PROGRAM

5 GRUDNIA 2019

18:00 / SCENA KAMERALNA / OTWARCIE
rozmowa z Jerzym Satanowskim
/ znawca i twórca muzyki teatralnej i filmowej oraz piosenki aktorskiej //
CZAS TRWANIA: 60 MINUT

Bilety / normalny 12 zł / 5 zł w pakiecie z biletem na spektakl BENIOWSKI. BALLADA BEZ BOHATERA //

19:00 / DUŻA SCENA / konkurs

Juliusz Słowacki
BENIOWSKI. BALLADA BEZ BOHATERA

Maurycy Beniowski istniał. Jeszcze w latach 50. ambasador brytyjski na Madagaskarze donosił,
że widział grób samozwańczego króla „jedynej polskiej kolonii". Szlak podróży polskiego Don Kichota od Kamczatki aż po Baltimore wyznaczają też kolejne porzucane przezeń żony, dzieci, kochanki... Nic dziwnego, że słowiańska fantazja, namiętność i wiara, że nie rozumem, a sercem żyć trzeba, zainteresowały Słowackiego, stając się dla wieszcza wyzwaniem literackim na dwie dekady, bo tyle właśnie zajęło spisanie poematu o duchach, wiedźmach, kurhanach przodków, konfederacji barskiej
i Khanie Giraju... Teatr Nowy w Poznaniu przedstawia mocne i kobiece odczytanie tekstu Słowackiego.

Reżyseria: Małgorzata Warsicka
Muzyka: Karol Nepelski
Obsada: Karolina Głąb/Małgorzata Walenda, Alicja Juszkiewicz, Anna Mierzwa, Oliwia Nazimek, Julia Rybakowska, Muzycy: Bartosz Buława, Łukasz Chrzuszcz, Szymon Wieczorkiewicz/Bartosz Kucz
/ Teatr Nowy w Poznaniu //

Spektakl nagrodzony na Festiwalu Klasyki Żywej.

CZAS TRWANIA: 90 MINUT
Bilety / normalny 40 zł / ulgowy 25 zł //

20:45 / FOYER
rozmowa z kompozytorem/realizatorami/aktorami
moderator: Grzegorz Chojnowski

21:15 / SCENA KAMERALNA
KONCERT KAROLA NEPELSKIEGO
/ eksperyment muzyczny połączony z performansem //

CZAS TRWANIA: 60 MINUT
Bilety / w pakiecie ze spektaklem 10 zł /osobno 20 zł //

6 grudnia 2019

19:00 / DUŻA SCENA / konkurs

Martin Heckmans
OJCIEC MATKA TUNEL STRACHU

Tytułowy "Tunel Strachu" przywołuje znaną z wesołego miasteczka rozrywkę z dreszczykiem, ale stanowi też określenie sytuacji (pułapki?), w którą wpada każda para wraz z pojawieniem się
na świecie dziecka. „Czasami moi rodzice mnie męczą. Znam ich już od kilku lat, wymiana poglądów rozpala ich zawsze w tym samym miejscu. Zanim się pojawiłem, musieli być piękną parą. Są zdjęcia, na których wyglądają na beztroskich. Z początku myślałem, że są stworzeni tylko dla mnie.
Są jedynymi rodzicami, jakich będę miał..." – mówi syn Otto w sztuce Heckmannsa. Nie bez znaczenia jest tu fakt, iż reżyser obsadził rodzinę Peszków w dość nieoczywistej konfiguracji. Błażej Peszek gra męża swojej autentycznej żony Katarzyny Krzanowskiej, a ich ojciec i teść, Jan Peszek wciela się
w postać dziecka. Dzięki temu przedstawienie wznosi się na jeszcze wyższy poziom metafory,
a problemy rodzicielskie zapętlają się w międzypokoleniowym kontredansie – pisała Magda Huzarska-Szumiec w „Gazecie Krakowskiej". Potrzeba prawdziwego mistrzostwa, aby tak lekko i atrakcyjnie mówić o często traumatycznych sprawach.

Reżyseria: Wojtek Klemm
Muzyka: Dominik Strycharski
Obsada: Katarzyna Krzanowska, Błażej Peszek, Jan Peszek
/ Narodowy Stary Teatr w Krakowie //

CZAS TRWANIA: 55 MINUT
Bilety / normalny 40 zł / ulgowy 25 zł //

20:15 / FOYER
rozmowa z kompozytorem/realizatorami/aktorami
moderator: Grzegorz Chojnowski

20:45 / SCENA KAMERALNA
KONCERT DOMINIKA STRYCHARSKIEGO
/ gatunkowa mieszanka jazzu, improwizacji i muzyki noise //

CZAS TRWANIA: 60 MINUT
Bilety / w pakiecie ze spektaklem 10 zł /osobno 20 zł //

7 grudnia 2019

19:00 / ZAMEK KSIĄŻ / poza konkursem

Daria Kubisiak
INSTYTUT GOETHEGO

Siedem osób zostaje zaproszonych do tajnego projektu w Instytucie Goethego mającego swoją siedzibę na Zamku Książ w mieście Waldenburg. Gdy w tajemniczy sposób ginie jeden z nich, uczestnicy projektu zdają sobie sprawę, że zostali wplątani w aferę kryminalną. Niespodziewane wydarzenia i mordercze listy tajemniczego Wertera budzą w nich lęk i ciekawość zarazem. Wyjątkowo w anturażu ZAMKU KSIĄŻ bohaterowie przejdą emocjonalną drogę egzystencjalnych lęków, smutku, melancholii, romantycznej miłości, obłędu i samobójczych śmierci, którym nierzadko towarzyszy muzyka.

Reżyseria: Cezary Tomaszewski
Muzyka: Weronika Krówka
Obsada: Sara Celler-Jezierska, Weronika Krówka [g], Rafał Kosowski, Dariusz Maj [g],
Filip Perkowski, Dariusz Skowroński, Piotr Tokarz
/ Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu //

CZAS TRWANIA: 100 MINUT
Bilety / dostępne tylko w kasie Teatru/ normalny 35 zł / ulgowy 25 zł //

21:30 / SCENA KAMERALNA
KONCERT FILIPA KANIECKIEGO kompozytora spektaklu POPIÓŁ I DIAMENT. ZAGADKA NIEŚMIERTELNOŚCI
/ oryginalny dj i kompozytor teatralny //

CZAS TRWANIA: 60 MINUT
Bilety / koncert w pakiecie ze spektaklem POPIÓŁ I DIAMENT 10 zł / osobno 20 zł //

8 grudnia: 2019

19:00 / DUŻA SCENA / konkurs

Georges Perec
PODWYŻKA

Sens pracy i poszukiwanie w niej spełnienia to główny temat PODWYŻKI – awangardowej komedii Georges'a Pereca. Czy praca może nas uszczęśliwić? Czy można uchronić się przed otępieniem
po wielu latach poświęcenia? W imię czego spędzamy większość swojego życia w miejscu, którego często skrycie nienawidzimy?
Istnieje jednak prosty sposób, by wynagrodzić oczywiste „mankamenty" etatowych niedogodności –
to podwyżka! Na drodze do jej osiągnięcia mnóstwo pułapek i ślepych uliczek. Ten tor przeszkód pełen absurdów życia codziennego próbują pokonać nasze myśli uwięzione w ciele pracownika firmy. Walka o przetrwanie sprowadza się do pokonywania kolejnych etapów gry, w której w każdym momencie możemy wrócić do punktu wyjścia. Codziennie bierzemy przecież udział w tej groteskowej historii, nie zastanawiając się czy istnieje możliwość sprzeciwu wobec systemu. W spektaklu odnajdziecie absurdalny humor i piosenki wykonywane na żywo przez zespół Polpo Motel.

Reżyseria: Tomasz Cymerman
Muzyka na żywo: Polpo Motel
Obsada: Magdalena Maścianica, Leszek Malec, Karol Kossakowski, Judyta Paradzińska,
Bartosz Dziedzic, Tomasz Cymerman [g]
/ Teatr im. J. Kochanowskiego w Opolu //

CZAS TRWANIA: 70 MINUT
Bilety / normalny 40 zł / ulgowy 25 zł //

20:20 / FOYER
rozmowa z kompozytorami/realizatorami/aktorami
moderator: Grzegorz Chojnowski

20:45 / SCENA KAMERALNA
KONCERT zespołu POLPO MOTEL
/ prawdziwie elektryzująca elektronika //

CZAS TRWANIA: 60 MINUT
Bilety / w pakiecie ze spektaklem 10 zł /osobno 20 zł //

9 grudnia 2019

18:00 / LEGNICA / konkurs

Małgorzata Sikorska-Miszczuk
POPIÓŁ I DIAMENT. ZAGADKA NIEŚMIERTELNOŚCI

Inspirowane filmem Andrzeja Wajdy i powieścią Jerzego Andrzejewskiego
POPIÓŁ I DIAMENT ma szansę rozpalić emocje i skłonić do poważnej rozmowy – tak jak się stało pół wieku temu po premierze filmu.
Kiedy w 1947 roku Jerzy Andrzejewski wydał swoją najbardziej znaną powieść, umilkły już działa II wojny światowej, ale w najlepsze trwała wojna polsko-polska. Pod wpływem krytyki pisarz zmieniał wielokrotnie tekst dzieła, na próżno próbując pogodzić pisarską uczciwość z wymogami komunistycznej krytyki. Sięgając po tę historię, Andrzej Wajda wiedział, że nie znajdzie lepszego materiału, który pozwoliłby mu opowiedzieć o wszystkim, co nas dzieli. Zrobił to, tworząc jedyne
w swoim rodzaju dzieło artystyczne, które zapisało się w historii polskiej i światowej kinematografii.
Dziś, kiedy nasz polsko-polski konflikt wybuchł z nową siłą, tak że żyjemy na granicy społecznego kataklizmu, Małgorzata Sikorska-Miszczuk i Marcin Liber postanowili przyjrzeć się Polsce na nowo, korzystając z doświadczeń Andrzejewskiego i Wajdy. Będzie to inny POPIÓŁ I DIAMENT, tak jak inna jest dziś Polska – a zarazem będzie to próba przejrzenia się w zwierciadle historii, którą nazywa się nauczycielką życia, choć tak niewielu chce się z niej nauczyć czegoś dobrego.

UWAGA! Spektakl prezentowany w Teatrze im. Modrzejewskiej w Legnicy. Wspólny wyjazd z Widzami spod Teatru.

Reżyseria: Marcin Liber
Muzyka: Filip Kaniecki
Obsada: Albert Pyśk, Magda Biegańska, Magda Skiba, Mateusz Krzyk, Wiesław Cichy, Anita Poddębniak, Paweł Wolak, Paweł Palcat, Robert Gulaczyk, Bogdan Grzeszczak, Joanna Gonschorek, Bartosz Bulanda, Mariusz Sikorski, Olga Mysłowska/Katarzyna Dworak, Rafał Cieluch
/ Teatr im. H. Modrzejewskiej w Legnicy //

CZAS TRWANIA: 160 MINUT
Bilety / normalny 40 zł / ulgowy 25 zł //

21:00 / LEGNICA
rozmowa z kompozytorem/realizatorami/aktorami
moderator: Grzegorz Chojnowski

10 grudnia 2019

19:00 / DUŻA SCENA / konkurs
pilgrim/majewski
TERAZ KAŻDY Z WAS JEST RZECZPOSPOLITĄ

Spektakl przenosi nas do 1793 roku – czasu II rozbioru Polski. W atmosferze historycznych zawirowań i narastającej anarchii żyją ludzie, którzy nie zdają sobie sprawy z brzemiennych skutków zdarzeń, których są świadkami. Wśród nich są również aktorzy wędrownego teatrzyku Wiktora Ryksa, którzy dają co wieczór swoje dziwaczne przedstawienie. Członkowie trupy wędrują i obserwują upadający kraj. Z czasem rozkład i zamęt zaczyna dotykać ich samych.
Co stanie się z aktorami w upadającym państwie? Czy obronią swoje człowieczeństwo w dobie rosnącej anarchii? Kim jest w ich gronie królobójca? I wreszcie, kto tak naprawdę jest RZECZPOSPOLITĄ?

Spektakl bierze udział w 26. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Reżyseria: Maciej Podstawny
Muzyka: Kondensator Przepływu
obsada: Elżbieta Golińska [g], Irena Sierakowska, Jolanta Solarz-Szwed [g], Mariusz Bąkowski [g], Rafał Kosowski, Tadeusz Ratuszniak [g], Dariusz Skowroński, Wojciech Świeściak
/ Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu / Wrocławski Teatr Współczesny //

CZAS TRWANIA: 110 MINUT
Bilety / normalny 35 zł / ulgowy 25 zł //

20:50 / FOYER
rozmowa z kompozytorami/realizatorami/aktorami
moderator: Grzegorz Chojnowski

21:15 / SCENA KAMERALNA
KONCERT zespołu KONDENSATOR PRZEPŁYWU
/ improwizacja jako technika kompozytorska //

CZAS TRWANIA: 60 MINUT
Bilety / w pakiecie ze spektaklem 10 zł /osobno 20 zł //

11 grudnia 2019

19:00 / SCENA KAMERALNA / WRĘCZENIE GRAND PRIX

KONCERT KUBY SUCHARA
/światowej sławy perkusista i kompozytor//

CZAS TRWANIA: 60 MINUT
Bilety / normalny 35 zł / ulgowy 25 zł//

Festiwal współfinansowany ze środków budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Patronat medialny: TVP3 Wrocław, Radio Wrocław, Radio Wrocław Kultura

Nikola Olszak
Materiał organizatora
4 grudnia 2019

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia