Idea

1. Międzynarodowy Festiwal Teatralnej Klasyki Światowej "Nowa Klasyka Europy"

Festiwal NOWA KLASYKA EUROPY będzie miał charakter cyklicznego przeglądu, jego pierwsza edycja zaplanowana jest na jesień 2010 roku. Łódź - miasto festiwalowe i kandydat do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016, odwiedzą europejscy mistrzowie teatralnego fachu. Centrum ich spotkań będzie Teatr im. Stefana Jaracza - siedziba realizatorów Festiwalu, a zarazem jedna z najlepszych polskich scen o ponad 120-letniej tradycji

Ambicją dyrekcji Festiwalu jest stworzenie wydarzenia o randze nie ustępującej moskiewskiemu Festiwalowi Złota Maska i berlińskim Theatertreffen. Organizatorzy wierzą bowiem, że region o takim potencjalnie kulturalnym i biznesowym jak województwo łódzkie zasługuje na profesjonalną propozycję, która z czasem mogłaby zyskać rozmach i rozgłos edynburskich spotkań ze sztuką, na których spotykają się widzowie, artyści, teoretycy i krytycy, pasjonaci i miłośnicy dobrej rozrywki z całego świata.

Ten teatralny deser to starannie wyselekcjonowana próbka tego, co w europejskim teatrze ważne i godne uwagi. To prezentacja kultowych spektakli, dzieł tworzących nowy kanon teatralny przełomu XX i XXI wieku. Zaproszone teatry to bowiem najbardziej renomowane sceny z europejskich stolic teatralnych – Niemiec, Rosji, Włoch, Hiszpanii. To także przywiązanie do teatru, który upodobał sobie tekst – stąd planowane prezentacje inscenizacji światowej klasyki dramatu i prozy.

Oferta kulturalna Festiwalu to nie tylko pokazy zaproszonych spektakli, ale także liczne imprezy towarzyszące, profilowane względem grup odbiorców spotkania, warsztaty, wykłady, projekcje i koncerty. Tym samym organizatorzy zamierzają zainteresować swoją autorską propozycją nie tylko mieszkańców regionu i największych polskich miast, ale też miast partnerskich i europejskich stolic.

Nowa Klasyka Europy to także projekt edukacyjny – nie jest więc skierowany jedynie do doświadczonych teatromanów, ale też grup częstokroć marginalizowanych przez zbyt wysoce specjalistyczne imprezy.

opr. MW
Materiały Festiwalu
29 lipca 2010

Książka tygodnia

Monty Python. Autobiografia według Monty Pythona
Czwarta Strona - Wydawnictwo Poznańskie Sp. z o.o.
Monty Python

Trailer tygodnia