Idee spektaklu ulicznego

27. Międzynarodowy Festiwal Sztuka Ulicy

27 edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuka Ulicy odbędzie się w dniach 28 czerwca - 7 lipca 2019 w Warszawie. Sztuka Ulicy jest cyklicznym projektem artystycznym realizowanym w obszarach teatru, tańca, cyrku i performance'u w Warszawie od 1993 roku. Na tegoroczną edycję zaproszeni zostali artyści z Niemiec, Czech, Rosji i Polski.

Festiwal propaguje ideę spektaklu ulicznego, wykorzystującego przestrzeń publiczną i generującego społeczną aktywność. Aktywnie wspiera dialog społeczny i wymianę kulturalną między krajami Europy, czym przyczynia się do lepszego rozumienia i szacunku dla różnic politycznych, obyczajowych i religijnych oraz indywidualnej tożsamości i dziedzictwa kulturowego. Odbywa się w miejscach silnie osadzonych w kulturze i historii miasta. W tym roku Sztuka Ulicy zagości w Centrum Praskie Koneser, na Rynku Nowego Miasta, na skwerze przy Metrze Słodowiec oraz w Parku Szczęśliwickim.

Dariusz Jarosiński, dyrektor artystyczny Festiwalu: „W tegorocznej edycji do cudownego świata cyrku zabiorą nas dwa czeskie zespoły: Cirkus trochu jinak ze spektaklem „OnTheRoad" oraz V.O.S.A Theatre z nową wersją przedstawienia „Baron Prášil". Belgijski Circus BUNK® zaczaruje maszynerią podczas prezentacji „Poly". Wrocławski Teatr Na Walizkach i jego „Beczka Śmiechu" oraz poznański Teatr Canoa z „Historią pewnej miłości" zaproszą widzów na pokazy klownady. Rosyjski teatr Wędrujące lalki Pana Pezo oczaruje formą w familijnym widowisku „Moonsters". Walny - Teatr przygotuje niespodziankę w nietypowej sali teatralnej – magicznej przyczepie, gdzie zorganizuje premierowe pokazy Cudownych mężczyzn z korbką. Ciekawie zapowiada się nawiązujący do epoki niemego kina spektakl La Luna – podróż na Księżyc będący koprodukcją niemieckich Theater des Lachens, das Weite Theater Berlin i Teatru Animacji z Poznania.

Tradycyjnie nie może zabraknąć też przedstawicieli warszawskiego środowiska teatralnego. Pojawi się Teatr Akt z cudownym sentymentalnym spektaklem „Płonące laski 4", a Teatr Pantomimy Mimo zaprezentuje swoją najnowszą realizację „Dom z moich snów". Interesującą propozycją artystyczną będą pokazy z pogranicza teatru plastycznego. Poznański Teatr Ewolucji Cienia ożywi figury znanej polskiej rzeźbiarki w spektaklu Rozpoznani Nierozpoznani, katowicki Teatr A Part podejmie wyzwanie i zmierzy się z dziełem Wiliama Szekspira w przedstawieniu „Lear, k***a!", a łódzki Teatr Ognia i Papieru przeniesie nas w czasu mroku i ognia w widowisku „Relikwiarz".

Festiwal otworzymy plenerową prezentacją „Rzeźby społeczne"j z udziałem Antoniego Grabowskiego i jego „Klatką błazna" oraz Krzysztofa Franaszka z formą pt. „24. Plastyczny tryptyk"' dopełnią studenci III roku Pracowni Rzeźby AW ASP w Warszawie prezentując swoje prace inspirowane tematem Upadek."

Edyta Sudoł
Materiał organizatora
18 czerwca 2019

Książka tygodnia

Opowieści
Wydawnictwo MG
Fiodor Dostojewski

Trailer tygodnia

(F) Paralele
Marek Zimakiewicz
„Paralele”, to inicjatywa Fundacji An...