Idee wielkiego mistrza

5. Gala Baletowa z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca

29 kwietnia 2012 roku o godz. 18.00 na scenie Opery Śląskiej odbędzie się V Gala Baletowa z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca. Kolejne spotkanie tancerzy i sympatyków tańca odbędzie się z inicjatywy Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu przy współudziale Opery Śląskiej i we współpracy z działającym przy Szkole Stowarzyszeniem Pro - Arte. Zjednoczy we wspólnym koncercie artystów śląskich ośrodków kultury, których zawodową pasją jest taniec.

Zatańczą, jak co roku, artyści Gliwickiego Teatru Muzycznego, Teatru Rozrywki w Chorzowie, Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” oraz  współgospodarza imprezy, zespołu baletowego Opery Śląskiej.

Podobnie, jak w poprzednich latach, zobaczymy również zaproszonych gości z innych polskich teatrów. Wystąpią soliści Polskiego Baletu Narodowego Teatru Wielkiego w Warszawie oraz soliści baletu Teatru Wielkiego w Poznaniu, Opery Krakowskiej, Opery Wrocławskiej i Opery na Zamku w Szczecinie. Gościnnie wystąpi również artysta baletu wiedeńskiej Staatsoper.

W uroczystym koncercie nie może oczywiście zabraknąć młodych adeptów sztuki baletowej. Oprócz najlepszych uczniów Bytomskiej Szkoły zobaczymy występ młodzieży z John Cranko Schule w Stuttgarcie i Konserwatorium Tańca w Pradze, a także studentów Wydziału Teatru Tańca krakowskiej PWST w Bytomiu oraz dziecięce zespoły folklorystyczne: „Mały Śląsk” i „Mali Grojcowianie”. 

Słowo wstępne wygłosi Sławomir Pietras – znawca baletu i wieloletni dyrektor teatrów operowych w Bytomiu, Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi oraz  Teatru Wielkiego w Warszawie.

Reżyserem spektaklu, tak jak w latach poprzednich, jest Henryk Konwiński – wybitny choreograf i reżyser, znany śląskiej publiczności z wielu znakomitych spektakli, odznaczony podczas zeszłorocznej Gali Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS”.

Międzynarodowy  Dzień Tańca, ustanowiony w roku 1982 przez Międzynarodowy Instytut Teatralny stał się świętem wszystkich tancerzy i pasjonatów tańca. Datę wybrano nieprzypadkowo: 29 kwietnia 1727 roku uznawany jest za dzień narodzin, wielkiego reformatora tańca Jean – Georges’a Noverre’a, tancerza i choreografa, który wyznaczył kierunek dalszego rozwoju tej dziedziny sztuki.

Idee wielkiego mistrza przyświecają i dziś artystom, którzy ulotną sztuką pragną wnosić radość w nasze życie, budzić pasje i rozbudzać piękno w naszych duszach.

Janina Psiuk
Materiały Organizatora
24 kwietnia 2012

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia