Idź do dentysty

"Kiedy króla boli ząb" - reż: Arkadiusz Klucznik - Teatr Kubuś

Rezolutne dziecko odpowiedziało królowi, który cierpiał z powodu bolącego zęba i pytał co mam zrobić: Idź do dentysty. I to najlepsze podsumowanie sztuki, której premiera odbyła się w Kubusiu.

Teatr Lalki i Aktora Kubuś zaprosił najmłodszych na bajkę Katarzyny Lengren "Kiedy króla boli ząb". Autorka w dowcipny sposób opowiada historię monarchy, którego bolący ząb doprowadza do szaleństwa. Ze strachu przed dentystą, kłóci się z teściem, najbliższymi, dworzan zamyka w więzieniu i gotów jest wypowiedzieć wojnę. Gdyby nie fotel królewskiego kota w ogóle nie wiadomo jakby się cała historia skończyła.

Reżyser Andrzej Klucznik zabawny tekst bajki postanowił pokazać na wskroś współcześnie. Pomagają w tym dynamiczna muzyka, układy taneczne rodem z dyskoteki i stroje. Stroje podwójne, bo bohaterowie sztuki używają też masek, takich jak plansze w które wkłada się głowę by zrobić pamiątkowe zdjęcie. Postacie i scenografię budują też z kolorowych brył, które składają, toczą, przesuwają. Wszystko to razem zamienia bajkę w zaskakujące, bardzo plastyczne widowisko. Rozedrgane i kolorowe.

Trzeba jednak przyznać, że wiele z dowcipów Katarzyny Lengren dla najmłodszych widzów było nieczytelnych za to świetnie bawili się przy nich rodzice. Natomiast na pytanie króla, co ma zrobić z bolącym zębem odpowiedź dzieci była natychmiastowa: "Idź do dentysty". Reżyser zapewniał, że nie zależy mu na dydaktycznym przesłaniu sztuki, ale na zabawie i dobrze, bo okazało się, że taka nauka już nie jest potrzebna. Dzieci wiedzą, że chodzi się do dentysty a król bojący się go jest śmieszny.

Lidia Cichocka
Echo Dnia
14 września 2010

Książka tygodnia

Piękne zielone oczy
Wydawnictwo Czarne
Arnošt Lustig

Trailer tygodnia

Gdziekolwiek - wibracj...
Mariusz Kiljan
Wszędzie na świecie rodzimy się i umi...