II Międzynarodowy Festiwal Formy - Materia Prima

"War sum up: Musie. Manga. Machines"- reż. Kirsten Dehlholm.

Za tydzień rozpocznie się II Międzynarodowy Festiwal Formy -Materia Prima. Forma - Maska. A co kryje się pod tą nazwą? Połączenie elementów teatru maski i lalek z innymi elementami sztuk, takimi m.in. jak opera, taniec czy działania cyrkowe.

Gwiazdą Materia Prima będzie laboratorium Hotel Pro Forma z Danii. 23 listopada zobaczymy ich War sum up: Musie. Manga. Machines w reżyserii Kirsten Dehlholm. Początek o godz. 20.30 w Studiu TVP, w Krakowie-Łęgu.

War sum up..., jak zapewniają organizatorzy, to jedyny w swoim rodzaju spektakl o niezwykle rozbudowanej oprawie multimedialnej i zapierającej dech w piersiach potężnych rozmiarów scenograficznej konstrukcji.
W spektaklu występuje dwunastu wokalistów. Uwagę widzów, oglądających ich popisy, przyciągną z pewnością świetlne projekcje, które będą ukazywać prawdziwy charakter wojny. Bo właśnie o konflikcie zbrojnym traktuje War sum up: Musie. Manga. Machines.

Przyglądamy się mu głębiej za sprawą trzech głównych postaci. Jedną z nich jest Żołnierz (Aigars Reinis) cierpiący na zespół stresu pourazowego. Poznamy też tajemniczego Wojownika (Gundars Dzilums), który zostaje zabity podczas bitwy oraz, Kobietę - szpiega (Ize Berzina). Bohaterka zostaje zatrzymana w czasie wojny. Za wolność będzie musiała sporo zapłacić.
Losy tych trzech postaci łączy ubrana na żółto kobieta - Mistrz Gry (Ieva Ezerite), rozpoczynająca wojnę. Przedstawienie Hotelu Pro Forma przygotowane zostało w języku japońskim, z napisami w języku polskim. Spektakl nawiązuje bowiem zarówno do wysokiej, jak i popularnej kultury Japonii.
Duńskim artystom towarzyszyć będzie Chór Łotewskiego Radia - uważany za jeden z najbardziej nowatorskich chórów w Europie. Muzycy, którzy znaleźli się w jego szeregach, będą odtwarzali na scenie głosy cywilnej ludności, oddając i przybliżając publiczności wojenną atmosferę.

Szczegóły dotyczące Festiwalu Formy - Materia Prima dostępne są na stronie www.materiaprima.pl. Teatralna impreza potrwa do 24 listopada.

Urszula Wolak
Polska Gazeta Krakowska
13 listopada 2012

Książka tygodnia

ADAPTACJA. Skrzynka z narzędziami
Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie
Marta Miłoszewska

Trailer tygodnia