Ikar 2009 dla Ryszarda Sypniewskiego

Nagroda Prezydenta Miasta Bielsko-Biała

Ryszard Sypniewski, aktor Teatru Lalek Banialuka, uhonorowany został IKAREM 2009. Nagrodę Prezydenta Miasta Bielsko-Biała przyznano w kategorii SZCZEGÓLNE OSIĄGNIĘCIA ROKU za rolę Króla Berengera w spektaklu Król umiera E.Ionesco w reż. François Lazaro

Ryszard Sypniewski związany jest z Teatrem Banialuka od 30 lat. Przez ten czas stworzył wiele znakomitych kreacji aktorskich zarówno w widowiskach dla dzieci, jak i widzów dorosłych, m. in. w spektaklach Ofiara Wilgefortis, Piękna i Bestia, Antygona, Balladyna i Przemiana.

W historii lalkarstwa na trwałe wpisał się wybitną rolą Józefa w głośnym spektaklu Samotność  na podstawie prozy Brunona Schulza w reż.François Lazaro. Przedstawienie to, prezentowane było na najważniejszych światowych festiwalach: w Avinion, Edynburgu, Cividale i Charleville – Mézières.

Przedstawienie Król umiera zdobyło uznanie mediów i krytyki teatralnej – w licznych recenzjach podkreślana jest niezwykła kreacja Ryszarda Sypniewskiego. W listopadzie ubiegłego roku spektakl z powodzeniem prezentowany był w Clichy (Francja).

Anita Pala
Materiały Teatru
14 stycznia 2010

Książka tygodnia

Piękne zielone oczy
Wydawnictwo Czarne
Arnošt Lustig

Trailer tygodnia

Gdziekolwiek - wibracj...
Mariusz Kiljan
Wszędzie na świecie rodzimy się i umi...