Il Maestro di Capella, czyli dole i niedole dyrygenta w operze

Spotkanie z Tadeuszem Kozłowskim

Kolejnym gościem wieczoru z cyklu pro OPERA w Belcanto Caffe będzie Tadeusz Kozłowski, wybitny dyrygent, którego wpływu na artystyczny wizerunek Teatru Wielkiego w Łodzi nie sposób przecenić

Maestro Tadeusz Kozłowski związany jest z łódzką Operą od czasów studenckich. To tutaj przeszedł wszystkie stopnie kariery dyrygenckiej, by później trzykrotnie pełnić funkcję dyrektora artystycznego tej sceny. Słynie z tego, że w pracy, poprzeczkę wymagań stawia wysoko zarówno sobie, jak i solistom i orkiestrze.

W Teatrze Wielkim w Łodzi zrealizował ponad 50 premier, w tym prapremiery polskie: „Echnatona” Philipa Glassa, „Dialogów karmelitanek” Francisa Poulenca, „Adriany Lecouvreur” Francesca Cilei, „Gajane” Arama Chaczaturiana, „Kandyda” Leonarda Bernsteina i musicalu „Zorba” Johna Kandera.

Ma w repertuarze ponad 70 pozycji operowych, baletowych i operetkowych. Poprowadził ponad 3000 spektakli oraz koncertów symfonicznych i kameralnych. Występował gościnnie w niemal wszystkich krajach Europy.
Współpracował z solistami tej rangi, co: Maria Chiara, Fiorenza Cossotto, Nunzio Todisco, Ivo Vinci oraz reżyserami teatralnymi: Adamem Hanuszkiewiczem, Eugeniuszem Korinem, Maciejem Prusem, Mariuszem Trelińskim i choreografami: Teresą Kujawą, Georgiem Madią, Ewą Wycichowską, Greyem Veredonem.

W latach 2001-2001, był dyrektorem artystycznym Opery i Operetki w Krakowie.
Od 1 września 2009 r. sprawuje funkcję dyrektora muzycznego Opery Narodowej w  Warszawie. Obecnie jest zastępcą dyrektora ds. muzycznych w Teatrze Wielkim w Łodzi.

Wtorkowe spotkanie w kawiarni teatralnej Belcanto Caffe ( 26.10, godz. 17.30) poświęcone warsztatowi pracy dyrygenta operowego poprowadzi Katarzyna Jasińska.

Wstęp wolny.

Maria Rżanek
Materiały Organizatorów
22 października 2010

Książka tygodnia

Ze szczytów Alp…Dramat i teatr szwajcarski w XX i XXI wieku
Wydawnictwo Uniwerystetu Łódzkiego
Karolina Sidowska, Monika Wąsik

Trailer tygodnia

Kto ukradł jutro?
Olga Ptak
Dlaczego wydałam tę książkę? Bo do ...