Ileż jeszcze trzeba odkleić

"Odklejanie" gościnnie w WARSawie

23 i 24 września premiera spektaklu "Odklejanie" na deskach Teatru WARSawy.

Spektakl przygotowany jest na podstawie niedawno wydanej książki rumuńskiego pisarza Maxa Blechera "Zabliźnione serca" oraz poruszającej historii choroby i powolnego zdrowienia Marty Steiner, 42-letniej kobiety - aktywnej zawodowo matki i żony, która doznała nagłego paraliżu na skutek GBS (Guillane - Barre Syndrome).

Zarówno książka, jak i dokumentalna opowieść Marty dotyczą sytuacji, w której ciało pewnego dnia odmawia posłuszeństwa, podczas gdy umysł i emocje pozostają sprawne.

Tytułowy bohater "Zabliźnionych serc" - Emanuel, zakuty w gipsowy gorset w sanatorium w Berck przeżywa miłosne uniesienie, śmierć przyjaciela i odkrywa nowy kierunek swojej drogi. Jego losy są uzupełnione o wywiady z Martą Steiner - osobą o wielkiej woli zdrowienia, opowiadającej bardzo szczerze o swoich przeżyciach z czasu sprzed i po chorobie. Bohaterowie naszej opowieści stawiają sobie pytania o życie i jego sens a także o to, jak zaadoptować się do sytuacji, kiedy nic nie jest już takie samo jak przedtem.

Produkcja spektaklu uzyskała dofinansowanie Biura Kultury Miasta Stołecznego Warszawy w ramach programu "Współpraca międzynarodowa warszawskich środowisk twórczych". Spektakl został zaproszony na deski warszawskiego Teatru Warsawy - jednego z najciekawszych teatrów offowych Warszawy. Reżyserem ruchu scenicznego jest Pau Bachero - hiszpański aktor, pedagog i reżyser teatru ruchu. Po pokazach będzie urządzona zbiórka pieniędzy na rehabilitację Marty Steiner, która obecnie przebywa w domu opieki pod Berlinem.

OBSADA
Emanuel - Adam Gąsecki
Doktor - Eugeniusz Berg
Ernest - Maciej Hanczewski
Solange - Katarzyna Markowska
Quitonce - Joanna Płóciennik
Pani Tils- Beata Kozikowska

Reżyseria - Adam Gąsecki
Ruch sceniczny- Pau Bachero, Kalina Duwadzińska
Asystent reżysera - Kalina Duwadzińska
Muzyka - Wojciech Król
Światło - Harry i Bary
Wizualizacje - Bartosz Głodek
Kostiumy- Monika Włodarczyk
Zdjęcia z prób: Katarzyna Chmura - Cegiełkowska

Podziękowania dla Grupy Wydawniczej Foksal i Pana Tomasza Klimkowskiemu za zgodę na wykorzystanie fragmentów tłumaczenia książki Maxa Blechera "Zabliźnione serca".

W spektaklu cytowane są fragmenty utworów:
- Rainer Maria Rilke "Perły się toczą" w tłum. Mieczysława Jastruna, Wydawnictwo Literackie, Kraków 1987
- Rainer Maria Rilke „Malte" w tłum. Witolda Hulewicza, Czytelnik, Warszawa, 1979

Realizacja - Fundacja Sztuka Ciała
Projekt współfinansuje Biuro Kultury m.st. Warszawy

PREMIERA 23 i 24 września 2015 godz.20:00

(-)
Materiał Teatru
16 września 2015
Teatry
Teatr WARSawy

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia