Ilość niekoniecznie oznacza jakość

9. Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych R@port

Jury 9. Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port po obejrzeniu siedmiu przedstawień konkursowych postanowiło przyznać Nagrodę Główną w wysokości 50.000 zł twórcom spektaklu "Caryca Katarzyna" w reż. Wiktora Rubina z Teatru Żeromskiego w Kielcach.

Jury dziękuje organizatorom Festiwalu za perfekcyjne przygotowanie i przeprowadzenie imprezy. Miastu Gdynia zaś za skuteczne wspieranie jej istnienia.

Ciesząc się, że polska dramaturgia współczesna rozwija się w takim tempie chcielibyśmy jednak zauważyć, że ilość niekoniecznie oznacza jakość, o czym aż nadto świadczą niektóre spektakle prezentowane podczas tegorocznej edycji. Wyrażamy głębokie zaniepokojenie decyzjami podejmowanymi przez niektórych dyrektorów polskich scen, a dotyczącymi kwalifikacji tekstów do wystawienia. Część z nich bowiem nie powinna, naszym zdaniem, ujrzeć światła scenicznych reflektorów.

Jacek Cieślak
Zbigniew Majchrowski
Dorota Masłowska
Tomasz Mościcki
Tadeusz Nyczek

Podzielając rozterki Jury po obejrzeniu tegorocznych przedstawień konkursowych - nade wszystko pragnąć pozostać w zgodzie z samym sobą - zgłaszam votum separatum w sprawie przedstawienia "Caryca Katarzyna".

Nawet najbardziej ekstrawagancki światopogląd nie zwalnia twórcy z nadania mu scenicznej formy a z pewnością wyklucza zadawanie gwałtu odbiorcy.

Tomasz Mościcki
Materiał Organizatora
26 maja 2014

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia