Imponujący program

1. Festiwal Scenografii i Kostiumów - „Scena w budowie"

Aż 70 spektakli zgłoszono do I edycji Festiwalu Scenografii i Kostiumów "Scena w Budowie", który odbędzie się od 20 do 23 kwietnia w Lublinie. Powalczą o Grand Prix i statuetkę "Złota kieszeń". Zostanie wręczona na uroczystej gali, którą 22 kwietnia w Centrum Spotkania Kultur poprowadzi Tomasz Raczek.

Nowy festiwal to "ukochane dziecko" Leszka Mądzika, szefa Sceny Plastycznej KUL, jednego z najwybitniejszych scenografów polskich.

- Cieszę się, że tu, w Centrum Spotkania Kultur, znalazłem z tym pomysłem przystań - mówi Leszek Mądzik. - Festiwal nawiązuje do historii budynku, zachowane, surowe przestrzenie dawnego "Teatru w Budowie" dobrze komunikują się z kostiumem i dekoracją - dodaje Piotr Franaszek, dyrektor CSK.

Spośród 70 zgłoszonych przedstawień jury w składzie: Paweł Dobrzycki, Anna Królica, Ewa Kuryluk i Dorota Roqueplo wybiorą to, co najlepsze, przyznają Grand Prix dla najlepszej prezentacji festiwalowej, nagrody dla najlepszego kostiumu i scenografii oraz prestiżową Złotą Kieszeń.

Festiwal to wielka gratka dla miłośników wizualnej strony teatru. Będzie okazja zobaczyć trzy wybitne spektakle: "Fahrenheit 451" Teatru Wybrzeże (Sala Operowa 20 kwietnia, 19) z wielką rolą Katarzyny Figury - "Lament. Pamięci Tadeusza Różewicza" Polskiego Teatru Tańca (Sala Operowa 23 kwietnia, 18) oraz słynny spektakl Teatru Muzycznego z Gdyni: "Kumernis, czyli o tym, jak Świętej Panience broda rosła" (23 kwietnia, 20, Sala Teatru Muzycznego).

Imponująco zapowiada się retrospektywna wystawa twórczości Andrzeja Kreütz Majewskiego, cenionego malarza, autora kostiumów i dekoracji do niezliczonych oper, który współpracował z największymi scenami teatralnymi świata.

Swoje miejsca na festiwalu będą miały lubelskie teatry. Odbędą się warsztaty z projektowania scenografii i kostiumów oraz zajęcia dla dzieci i młodzieży.

Waldemar Sulisz
Dziennik Wschodn
18 kwietnia 2017

Książka tygodnia

Biała jak mleko, czerwona jak krew
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Alessandro D'Avenia

Trailer tygodnia

Romans wschodni
Victoria Vatutina i Olga Bilas
Koncert spina w harmonijną całość kla...