Improwizacje na temat malarstwa

"Osmoza" - reż. Katarzyna Baraniecka - Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Zdarzenie sceniczne w ramach Nocy Muzeów we współpracy z Muzeum Narodowym przygotował na 17 maja Wrocławski Teatr Współczesny. "Osmoza" to improwizacje na temat malarstwa Jana Dobkowskiego, Edwarda Dwurnika, Jerzego Nowosielskiego i Henryka Stażewskiego wg tekstów Helmuta Kajzara.

Katarzyna Baraniecka przygotowuje w przestrzeni Muzeum Narodowego we Wrocławiu czytanie performatywne esejów Helmuta Kajzara, któremu towarzyszyć będzie improwizowana muzyka Adama Milwiw-Barona i wideo-art Jakuba Lecha. Ze słów, obrazów i dźwięków powstaje impresja na temat dzieł Jana Dobkowskiego, Edwarda Dwurnika, Jerzego Nowosielskiego i Henryka Stażewskiego. Dzieła te znajdują się w zbiorach wrocławskiego Muzeum Narodowego.

Eseje Helmuta Kajzara pochodzą z jego książki Z powierzchni - szkice o teatrze. Zaprezentują je aktorzy Wrocławskiego Teatru Współczesnego Marta Malikowska i Krzysztof Kuliński.

Zdarzenie będzie można obejrzeć 17 maja trzykrotnie [o godz. 20.30, 21.30 oraz o 22.30] w hallu głównym Muzeum Narodowego - w przestrzeni otwartej, gdzie znika tradycyjny podział na scenę i widownię, a granice teatru poszerzają się zgodnie z duchem Kajzarowskiego Manifestu teatru meta-codziennego, w którym mowa jest o tym, że "teatr staje się miejscem pośrednim - takim jak schody, jak korytarz". Przenikają się tam słowo, obraz i dźwięk, ale także świat sztuki i życie codzienne.

"Osmoza"

reżyseria: Katarzyna Baraniecka wideo-art: Jakub Lech dźwięki: Adam Milwiw-Baron obsada: Marta Malikowska, Krzysztof Kuliński

|wtw://strefy_kontaktu_kajzar

17 maja 2014

(-)
Materiał Teatru
17 maja 2014
Portrety
Helmut Kajzar

Książka tygodnia

ADAPTACJA. Skrzynka z narzędziami
Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie
Marta Miłoszewska

Trailer tygodnia