Inauguracja

1. Międzynarodowy Festiwal Teatru Formy

Z wielkim sukcesem rozpoczął się Festiwal Dedykacje. Materia Prima. Międzynarodowy Festiwal Teatru Formy!

Inauguracja Festiwalu miała miejsce 13 listopada o godz. 19:00 w Teatrze Lalki, Maski i Aktora Groteska w Krakowie. Po oficjalnym otwarciu festiwalu, którego dokonali: Elżbieta Lęcznarowicz, Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Edukacji i Spraw Społecznych, Bogusław Nowak, Prezes Stowarzyszenia Sezony Teatralne oraz Adolf Weltschek, Dyrektor Festiwalu oraz Dyrektor Teatru Lalki, Maski i Aktora Groteska, zaprezentowano spektakl Hommage à Chagall w reżyserii Adolfa Weltschka, w wykonaniu aktorów Teatru Groteska.

Inspiracją do powstania tego spektaklu były życie i twórczość wybitnego malarza Marca Chagalla, a za motyw przewodni posłużyła miłość artysty do ukochanej Belli. Obrazy artysty ożywają na scenie i nabierają cielesnej trójwymiarowości. Harmonijnie współgrają ze sobą plastyczne środki wyrazu: aktorzy w maskach, lalki, multimedia. Spektakl bez słów – budowany kolorem, ruchem, muzyką. To także wpływa na jego wyjątkowość i siłę poetyckiego oddziaływania na naszą wyobraźnię.

Spektakl został wyróżniony nagrodami:

Finalista XVI Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

ATEST za rok 2009 – Świadectwo wysokiej jakości i poziomu artystycznego Polskiego Ośrodka Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ.

Sukces Compagnie Philippe Genty!

Doskonały spektakl o wyrafinowanej plastyce Nieruchomi podróżnicy francuskiego zespołu Compagnie Philippe Genty został entuzjastycznie przyjęty przez festiwalową publiczność i zakończył się owacjami na stojąco zarówno podczas pierwszego, jak i drugiego wieczoru.

To polska prapremiera scenicznego arcydzieła, jednego z najbardziej znanych francuskich artystów ostatniego stulecia. Surrealistyczna rzeczywistość jak ze snu, obsesje i marzenia – fascynująca odyseja. Setki renomowanych festiwali na całym świecie!

Philippe Genty, zapalony podróżnik, zachowuje w umyśle pejzaże i obrazy krajów, które przemierzał podczas licznych podróży. W pamięci zatrzymuje również inne obrazy, obrazy ze snów. Podświadomość, ten bogaty i kolorowy kontynent od dawna go intryguje. Czyż marzyciel nie jest «nieruchomym podróżnikiem»? Na scenie występuje osiem postaci, mniej lub bardziej ludzkich, są porwani w odyseję ponad czasem, ponad przestrzenią, ponad wszelkimi fizycznymi ograniczeniami. Ośmiu «nieruchomych podróżników», poddanych ciągłej metamorfozie, na wzór uczuć i stanów ducha, które targają ich ciała. Istotą spektaklu Philippe’a Genty, ponad wszelkimi próbami jego «tłumaczenia», jest całkowita wolność dana widzowi, wolność wyboru historii, którą chce zobaczyć. Mistrz kompozycji, światła, animacji, ruchu, dźwięku! Niesłychanie osobista i intymna wypowiedź artystyczna, a zarazem ponadczasowa. Specjalnie dla Krakowa mikrokosmos Philippe’a Genty w jak zawsze perfekcyjnym wykonaniu. Maestria godna mistrza!

Udana akcja „Płać ile chcesz… za spektakl”!

Akcja „Płać ile chcesz” zorganizowana przez Teatr Groteska podczas rozpoczętego właśnie Międzynarodowego Festiwalu Teatru Formy cieszyła się dużym zainteresowaniem i zakończyła się powodzeniem. W ramach akcji każdy mógł sam zadecydować ile chce zapłacić za bilet na spektakl Hommage à Chagall prezentowany 14 listopada podczas Festiwalu. Dzięki hojności miłośników teatru udało się zebrać prawie 2.500 tys. zł. Przychód z akcji zostanie przeznaczony na rzecz, organizowanego od lat z powodzeniem, „Pogotowia Teatralnego Teatru Groteska”, w ramach którego Groteska odwiedza oddziały dziecięce krakowskich szpitali. Zebrana kwota umożliwi prezentację dwóch z trzech planowanych podczas tegorocznej akcji spektakli.

14 listopada, o godz. 19:00 w Ośrodku Telewizji Kraków miała miejsce epicka opera lalkowa, monumentalna francuska produkcja Spartakus w wykonaniu Théâtre La Licorne z Francji.

(-)
Materiały Teatru
17 listopada 2010

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...